Advertisement

Uluslararası piyasalar, banka yetkililerinin Çin'in en büyük bankalarının son yedi yılda ilk kez kredi hedeflerini tutturamayabileceğini kaydetmesinden olumsuz etkileniyor. Asya hisse senetleri değer kaybederek, dördüncü haftayı da kayıpla geçirmeye yöneldi. Emtia fiyatları ve Avustralya doları da düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saat ile 12:47'de yüzde 0.7 aşağıda seyrediyordu. Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.4 geriledi. Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.2 geriledi ve Kasım 1977'den bu yana en uzun haftalık kayıp serisini gerçekleştirmeye yönlendi. Aussie olarak da bilinen Avustralya doları yüzde 0.3 kaybetti. 24 ham maddeyi içeren S&P GSCI Endeksi yüzde 0.2 düştü. Petrol fiyatları New York'ta yüzde 0.4 düşerek varil başına 90.34 dolara indi.

Konu hakkında bilgi sahibi olan üç banka yetkilisine göre, Çin'in en büyük bankaları, ekonomik yavaşlamanın kredi talebini düşürmesi ile birlikte, kredi hedeflerini yakalayamayabileceğini kaydettiler. Hisse senetleri erken saatlerde, İtalya Başbakanı Mario Monti'nin, Yunanistan'ın muhtemelen euroda kalacağını ve bölge liderlerinin çoğunluğunun, borç krizi ile mücadelede, ortak tahvil ihracaını desteklediğini söylemesinin ardından değer kazandı.

Samsung Asset Management Co.'nun Hong Kong ofisi şef yatırım yetkilisi Pauline Dan, "Çin'de kredi için çok az talep var. Zira emlak geliştirme konusunda bu baskı halen sürüyor" dedi ve "Euro Bölgesi'nde olanlar konusunda süregelen endişeler var ve bu durum, insanların piyasa dışında kalmasına neden oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bu hafta yüzde 1.2 düştü ve Kasım ayından bu yana en uzun haftalık düşüş serisini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Endeksin bu yılki kaybı ise yüzde 2.4 seviyesinde.