Advertisement

Avrupa hisse senetleri, İtalya Başbakanı Mario Monti'nin Avrupa Birliği liderlerinin büyük bölümünün Euro Bölgesi ortak tahvilini desteklediğini açıklamasının ardından değer kazandı. Gösterge endeks, bu hareketle birlikte, bu ay ilk kez haftalık kazanç göstermeye hazırlanıyor. ABD endeks vadeli kontratları yükselirken, Asya hisseleri değer kaybetti.

Stoxx 600 Endeksi'ndeki 19 sanayi grubu arasında en hızlı yükselişi banka ve sigorta şirketlerini içeren endeksler gerçekleştirdi. Nexans SA ve Logica Plc, aracı kuruluşların "al" tavsiyesinin ardından yüzde 3.5'in üzerinde artışlar gösterdi.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.5 yükselerek, Londra saati ile 08:40'ta 243.2 puana çıktı. Endeks, Euro Bölgesi ve Çin'in ekonomiyi destekleme yönünde adımlar atacağı beklentisi ile bu hafta yüzde 1.8'lik kazanca yönlendi. Endeks böylelikle, Mayıs ayında ilk haftalık yükselişini gerçekleştirmiş olacak. Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı bugün yüzde 0.3 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 geriledi.

Cenevre'de Louis Capital Markets LP'den direktör John Plassard, "Monti'nin euro tahvilleri konusundaki yorumları piyasaları destekliyor. Zira birçok yatırımcı, bu tahvilleri, Yunanistan'ın eurodan çıkışını önleyen bir koruma duvarı rolü oynayacak iyi bir çözüm gibi görüyor" dedi ve "Almanya aratn bir şekilde izole oluyor ve euro tahvilleri konusundaki duruşu çok uzun devam edemeyecek. yatırımcılar, euro tahvilleri için kararın Haziran ayındaki bir sonraki toplantıda alınabileceği olasılığından söz ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx 600 Endeksi dün, yatırımcıların, şirket karlarının görünümü dikkate alındığında, önceki üç hafta üst üste süren düşüşün biraz aşırı olduğunu düşünmeleri ile birlikte, yüzde 1 yükseldi.


BU HABERE YORUM YAZ
 
25 Mayıs 2012 Cuma, 11:27 Misafir tam bir piyasa manipulasyonu bu.bir monti açıklama yaptı diye ki ab nin durumu ortada.hemen alıma geçenlerin elinde patlayacak.akşama doğru sert iniş beklenmeli. eu/usd 1.20 lere kadar yolu var sonrasında fed müdahalesi gelecektir