Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, İsveç'in en büyük bankaları Nordea ile Handel Bank'ın kredi notlarını düşürdü, Diğer iki İsveç bankaları SEB ve Swedbank'ın kredi notlarını değiştirmedi.

İsveç'te iki büyük bankanın kredi notunun düşürülmesi haberi İsveç medyasında geniş yer buldu. Nordea ve Handel Bank'ın kredi notlarının Aa2'den Aa3'e indirildiği açıklandı.

İsveç Maliye Bakanı Anders Borg da iki İsveç Bankasının kredi notunun düşürülmesinden sonra yaptığı ilk açıklamada, endişe edilecek bir durumun olmadığını söylerken, Moody's'ın kredi düşürme kararına katılmadığını bildirdi.

Borg açıklamasında, İsveç'te çok sağlam ve dengeli bir bankacılık sistemi bulunduğunu, Nordea ve Handel Bank'ın da Avrupa'nın en güçlü bankaları arasında yeraldığını kaydetti.

İsveç Banka ve finans kuruluşlarını denetleyen kurum Finansinspektionen Başkanı Martin Andersson da karardan sonra yaptığı ilk açıklamada,İsveç bankaları ile iyi bir diyalog içinde olduklarını, likidite akışlarının iyi olduğunu ve sağlam bir bankacılık temelleri bulunduğunu ve endişeye gerek olmadığı bildirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
25 Mayıs 2012 Cuma, 15:21 Misafir rati̇ng kuruluşlari kasitli olarak herkese eksi̇ atip kendi̇ ayip ve hatalarini kamufle etme derdi̇ndeler.cünküü herkesi̇n tepki̇ vereceği̇ hesabiyla. kendi̇leri̇ni̇ hakli gi̇bi̇ gösterme psi̇koloji̇si̇ bu.cünkü bi̇ze herkes tepki̇ veri̇yor notunu beyenmeyen bağriyor havasi yaymaya calişarak dai̇ma doğru olduklarini i̇ma etmeye calisiyorlar. adama sormazlarmi sen doğrusunda karsi taraf sürekli̇ yanlişmi di̇ye.tekni̇k veri̇leri̇ kendi̇ kafalarina göre yorumlayan bi̇r ucube kuruluştan öteye gi̇tmedi̇ği̇ gi̇bi̇ pek i̇ti̇bar edi̇len kuruluşlar deği̇l zi̇ra uluslararasi olarak genel hava da bu