Advertisement

ABD hisse senetleri, İspanya'da özerk bölge yönetimlerinin mali sıkıntıya düştüğü yolundaki haberlerin, beklenenden daha iyi çıkan ABD Tüketici Güveni endeksi verisinin etkisini dengelemesi sonucu kazanç ile kayıp bölgeleri arasında dalgalanıyor.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, yüzde 0.1 düşerek, New York saati ile 10:11'de 1,319.50 puana geriledi. Dow Jones Endeksi 44.95 puan ya da yüzde 0.4 kayıpla 12,484.80 puana indi. S&P 500 Endeksi'ndeki şirketlerin toplam el değiştiren hisse sayısı, bu raporun yazıldığı sırada, 30 günlük ortalamasının yüzde 32 altındaydı. ABD hisse senedi piyasaları 28 Mayıs Pazartesi günü tatil nedeniyle kapalı olacak.

New York'ta Conifer Securities LLC hisse senedi işlem direktörü Rick Fier, "Amerika harika gidiyor" dedi ve "Avrupa'daki bu olumsuzluklardan ayrı kalmak çok iyi. Avrupa gerçek bir felaket. Ekonomileri tamemen çöpe gidiyor. Nerede duracak? Kim bilir. Heryerde hüsran hakim" değerlendirmesinde bulundu.

Küresel hisse senetleri, Reuters'te, İspanya'nın Katalonya yerel yönetiminin, bölge Başkanı Artur Mas'ın söylediğine göre, borç finansman seçeneklerini tükettiği ve devlet yardımına ihtiyaç duyduğu yolunda çıkan haberin ardından değer kaybetti. İspanya'da Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria, hükümetin, yeniden sermaye piyasalarına giriş yapmalarını sağlamak için bölgesel yönetimlerin isteklerini "dikkatle" incelediklerini söyledi.

Soraya Saenz de Santamaria, kabine toplantısı sonrası, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Bunlar karmaşık mekanizmalar ve tüm zorlukları ve karmaşıklıkları ile analiz edilmek zorudna" dedi.

Küresel büyümede yavaşlama endişeleri ve Avrupa'da borç krizinin kötüleşmekte olması, S&P 500 Endeksi'nin bu ay şimdiye kadar yüzde 5.5 geriledi. Finans, enerji ve teknoloji hisseleri Mayıs ayında en az yüzde 7.7 düştü.

ABD'de Thomson Reuters/Michigan Üniversitesi tüketici güveni endeksi, geçen ayın sonundaki seviyesi olan 76.4'ten Mayıs ayında 79.3 seviyesine çıktı. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 77.8 seviyesinde çıkması bekleniyordu.

Bloomberg'in anketine katılan 60 ekonomistin tahminleri 76 ile 79 seviyeleri arasında kaldı. Endeks geçen resesyon döneminde ortalama 64.2 seviyesinde ve 18 ay süren ve Haziran 2009'da sona eren resesyon öncesindeki beş yıllık dönemde ise ortalama 89 seviyesindeydi.