Advertisement

ABD Borsaları haftanın son işlem gününde dalgalı seyrediyor. S&P 500 Endeksi New York saatiyle 1:23'te yüzde 0.1'den daha az yükselerek 1,320.87 puan oldu. Dow ise yüzde 0.3 oranında düşerek 12,493.50 puana indi. Facebook hisseleri yüzde 3.5 değer kaybetti.

Altın ise bugün değer kazandı. Metal Comex'te 1,569.30 dolara kadar yükseldi. ABD'de iyi gelen tüketici güveni verisi petrol fiyatlarını da destekledi. Nymex'te emtia 90.82 dolardan işlem gördü.

PİYASALARDA "EURO BÖLGESİ" ETKİSİ

Piyasalarda bu hafta Euro bölgesi kaynaklı sorunlar üzerine yaşanan tartışmalarla geçti.

Euro bölgesinde açıklanan veriler bekleneni vermedi. Bölgeden açıklanan PMI verilerinin 45 civarında gerçekleşmesi, Almanya’nın dahi imalat sektörü PMI verisinin 45’e gerilmesi piyasalarda morallerin bozulmasına neden oldu. PMI’ın 50 altında gerçekleşmesi ekonomilerde belirgin bir daralmanın olduğunu gösterdi. Buna karşın ABD’de açıklanan konut satışları ve istihdam verileri beklentileri karşılaması nedeniyle piyasalar tarafından olumlu karşılandı.

İMKB'DE SATIŞ BASKISI

İMKB’de hafta boyunca satış baskısının yoğun olduğu gözlemlendi. Yurt dışı piyasalardaki olumsuz seyir ve EUR/USD paritesinin önemli destek seviyesi 1,25’e kadar gerilemesi ile birlikte, Denizbank hisselerinde kayıpların yüzde 18'i aşması ve Akbank hisse satışı nedeniyle yüzde 6 civarında kayıpların olması endekste volatilitenin artmasına neden oldu.

Haftaya ABD tarafından açıklanacak olan özel sektör istihdam verisi ve tarım dışı istihdam verisi piyasalar tarafından yakından takip edilecek.