Advertisement

Institute of International Finance (IIF) İdari Direktörü Charles Dallara, Yunanistan'ın eurodan çıkış maliyetinin yönetilemez olduğunu ve kuruluşun daha önceki tahmini olan 1 trilyon euroyu (1.25 trilyon dolar) aşabileceğini söyledi.

Dallara, dün Roma'da yaptığı açıklamada, Washington merkezli IIF'nin bu yılın başında yaptığı projeksiyonun "biraz eskimiş" olduğunu ve "muhtemelen düşük" kaldığını söyledi ve "Avrupa ve daha geniş anlamda küresel ekonominin Yunanistan'ın eurodan çıkışına gerçekten hazırlandığını söyleyenler bir daha düşünmeli" değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan hükümeti ile yapılan borç yeniden yapılandırma müzakerelerinde bankaları temsil eden Dallara, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Yunan yükümlülüklerindeki pozisyonunun AMB'nin sermayesinin iki katından fazla olduğuna dikkat çekti. Sonuç olarak, Dallara, bankanın likidite sağlayamayacak ve Euro Bölgesi finans sektörüne istikrar getiremeyecek duruma düşebileceği tahmininde bulundu.

Dallara, "AMB, Yunanistan eurodan çıkarsa, iflas durumuna gelecek" dedi ve "Avrupa ilk önce ve en çok, merkez bankasını yeniden sermayelendirmek zorunda kalacak" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa krizine yönelik endişeler, politika yapıcıların 17 ülkeli bloğa nasıl istikrar getirileceğini ve bölgesel yayılmanın nasıl sınırlandırılacağını tartışmaya devam etmeleri ile birlikte, küresel hisse senetlerinin değerinde yaklaşık 4 trilyon dolarlık bir erimeye neden oldu. Avrupa Birliği (AB) Başkanı Herman Van Rompuy dün yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın eurodan çıkması için acil bir planlamanın "öncelik" olmadığını söylerken, Morgan Stanley ekonomisti Elga Bartsch, Yunanistan'ın eurodan çıkma olasılığının üçte bir olduğunu kaydetti.