Advertisement

Altın cuma günü New York'ta, varlıklarını çeşitlendirmek isteyen yatırımcıların fiziki metal pozisyonlarını artırmaları sonrası yükselişini ikinci güne taşıdı.

Dünyanın en büyük altın destekli ETF'si SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları, fonun internet sitesindeki verilere göre, Perşembe günü itibariyle ikinci günde de artarak 1,270.26 tona çıktı. Hindistan dışında Asya'da altın talebi, UBS AG'nin raporuna göre, "iyiydi" ve Avrupa'da gözle görülür bir ilgi vardı. Cuma gününden önce, altın bu ay yüzde 6.3 düştü.

Chicago'da FuturePath Trading traderlarından Frank Lesh, "altında yükseliş bekleyen çok kişi var ve bunlar piyasaya geliyor ve düşük seviyelerden alım yapıyor" dedi ve "Son işlem bandının tabanına yakın seviyelerdeyiz ve fiyatlar cazip olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos teslimatı altın kontratları Comex'te yüzde 0.7 yükselerek ons başına 1,571.20 doları gördü. Ancak kontrat, Avrupa'daki borç krizinin doların yükselmesine neden olacağı ve metale yönelik alternatif yatırımları azaltacağı endişesleriyle halen haftalık bazda yüzde 1.4 düşmüş durumda.

Çin'in Borsaya koe ikinci büyük aracı kuruluşu GF Futures Co. analistlerinden Feng Liang, "Altın, yatırımcıların dikkatlerini bir kez daha Avrupa'ya çevirmeleri ile birlikte, dolardaki güçlü seyirden olumsuz etkileniyor." dedi.

Dolar bu hafta, aralarında euronun da bulunduğu altı önemli para birimi karşısında yüzde 1.3 yükseldi.

CME Group Inc., Comex'te altın vadeli kontratlarında ilk hesap açanlardan alınan depozito miktarını kontrat başına 10,125 dolardan 9,113 dolara düşürdü. Sürdürme teminatı ise 7,500 dolardan 6.750 dolara düşürüldü. Bu değişiklikler 29 Mayıs'taki işlemlerin kapanışından sonra uygulanacak.

Temmuz vadeli gümüş kontratları Cuma günü Comex'te yüzde 0.8 yükselerek ons başına 28.386 dolara çıktı ve yükselişini ikinci güne genişletti.

Nymex'te platin vadeli kontratları yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,426. 50 dolara çıktı ve bu metal de ikinci gün üst üste yükseldi. Palladyum kontratları ise yüzde 0.4 yükselerek ons başına 590 dolara geldi ve son üç günde ilk yükselişini gerçekleştirdi.