Advertisement

ABD Çin'i "Döviz manipülatörü" olarak adlandırmadı, ancak dünyanın en büyük ikinci ekonomisinden "önemli ölçüde düşük değerli" yuanı güçlendirmesini istedi.

Hazine Bakanlığı, dün Kongre'ye sunduğu kur politikaları konulu yarıyıl raporunda, yuanın değer kazanma hızını "yakından izlemeye" devam edeceğini ve "daha fazla kur esnekliği sağlayan politika değişiklikleri" için baskı yapacağını kaydetti.

Obama hükümeti, Çin'in politikalarının yuanu düşük değerli tuttuğunu ve bu yolla küresel ticarette adil olmayan bir avantaj elde ettiğini kaydediyor. Aralarında Cumhuriyetçi başkan adayı Romney ve Demokrat Parti New York senatörü Charles Schumer'in de bulunduğu politikacılar, yönetimin Çin'e döviz kuru konusunda daha agresif bir şekilde baskı yapılmasını istiyor.

Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd.'nin New York ofisinden şef finansal ekonomist Chris Rupkey, "Avrupa'daki resesyonun Çin ekonomisinde yavaşlamayı başlatması ile birlikte, Amerika'nın en önemli ticaret ortaklarından biri ile kayığı sallamanın zamanı değil" dedi.

Rupkey, "Daha fazla kur esnekliği ve izleme ihtiyacı, bu raporda önümüzdeki birkaç yıl daha yer alacak, ancak küresel ekonomideki belirsizliğin bu kadar yoğun olduğu bir dönemde, Çin'i 'manipülatör' olarak ilan etmek gibi nükleer bir seçeneğin kullanılma ihtimali düşük" değerlendirmesinde bulundu.