Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, Avrupalı liderlerin bölgedeki borç krizini çözme yolunda uzlaşma aramalarının güvenli liman varlıklarına yönelik talebi düşürmesi ile birlikte değer kaybetti ve 1998'den bu yana en uzun süreli çıkış dönemini tersine çevirdi.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in İtalya Başbakanı Mario Monti'nin bloğun en büyük ekonomisini Avrupa'nın "ortak iyisine" getirmeye yardımcı olabileceğini söylemesi ile birlikte, borç paylaşma konusunda uzlaşmaya açık kapı bırakmasının ardından rekor seviyeler yakınından yükseldi. ABD'de geçen hafta yapılan iki Hazine ihalesinde, 1 Haziran'da açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisinin önceki ayın daha üzerinde çıkmasının beklenmesi ile birlikte, rekor düşük seviyede faizler ile satış yapıldı.

Kurumsal yatırımcılar için New York merkezli aracı kuruluş Guggenheim Partners LLC'nin ABD Hazine tahvilleri idari direktörü Jason Rogan, "Avrupa'da süregelen sorunlar açık bir şekilde piyasanın temel yönlendiricisi" dedi ve Tarım dışı istihdam, beklentilerin uzağında, aşırı iyi ya da kötü çıkmazsa, tüm gözler Avrupa Birliği'nde ve onların nasıl hareket edeceğinde olacak" değerlendirmesinde bulundu.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi geçen hafta iki baz puan ya da 0.02 yüzde puanı yükselerek yüzde 1.74'e çıktı. Mayıs 2022'de vadesi dolacak yüzde 1.75 faizli tahvilin fiyatı 1/8 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 1.25 dolar düşerek 100 3/32'ye indi.

Tahvil faizleri dokuz hafta ard arda düştükten sonra yükseldi ve 16 Mart ile biten haftadan bu yana ilk kez yukarı yönde hareket etti. Faizler bu ay, dün itibariyle, 17 baz puan düştü.