Advertisement

Azerbaycan'da yapılan 57. Eurovision Şarkı Yarışması İsveç'in güçlü sesi Loreen'in birinciliğiyle sonuçlandı. Rusya'nın Udmurtiya bölgesindeki bir köyden gelen ve ninelerden oluşan "Buranovskiye Babuşki" grubu ise ikinciliği elde etti. Üçüncülüğü Sırbistan temsilcisi Jelko Yoksimoviç'in göğüslediği yarışmada Türkiye temsilcisi Can Bonomo yedinci oldu.

Başkent Bakü'de "Ateş Çiçeği" logosu ve "Ateşini Yak" sloganıyla düzenlenen Eurovision-2012'nin final gecesine yerel halkın ve yabancı misafirlerin ilgisi yoğundu.

Hazar kıyısındaki Crystal Hall'da düzenlenen ve 42 ülkenin katıldığı yarışmada, iki yarı final serisinden sonra finale çıkmaya hak kazanan 20 ülke ile yarışma finaline doğrudan katılan İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya ve ev sahibi Azerbaycan temsilcileri büyük finalde performanslarını sergiledi.

Eurovision bahisçileri tarafından favori olarak gösterilen İsveç temsilcisi Loreen ve şarkısı "Euphoria" yarışmayı 18 ülkeden tam puan alarak 372 puanla bitirirken, komşusu Norveç'in temsilcisi Tooji ve şarkısı "Stay" 3 ülkeden toplam 7 puan alarak sonuncu oldu.

Eurovision-2012'nin ülke elemelerinden itibaren finale kadar gelinen süreçte basın mensuplarının yoğun ilgisiyle karşılaşan Rusya'nın sempatik nineleri "Buranovskiye Babuşki" ve şarkıları "Party For Everybody" sadece 1 ülkeden tam puan almasına rağmen 259 puanla ikinci olarak liderin 113 puan gerisinde kaldı.

Türkiye'yi "Love Me Back" şarkısıyla temsil eden Can Bonomo, Sırbistan, Azerbaycan, Arnavutluk ve Estonya'nın ardından 112 puanla yedinci oldu.

-Loreen: ''Yeşil odada boşlukta gibi hissettim, zaman durmuştu''-

Azerbaycan'da düzenlenen 57. Eurovision Şarkı Yarışması'nın galibi Loreen, yeşil odada kendini boşlukta gibi hissettiğini ve zamanın durduğunu söyledi.

Yarışma bitiminin ardından basın merkezinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan İsveç temsilcisi Loreen, ona inandıkları ve bu performansı sergilemeye fırsat verdikleri için İsveç halkına teşekkürünü iletti.

Yarışmaya çok uyuyarak ve çok yemek yiyerek sadece performansına odaklanarak hazırlandığını söyleyen İsveçli sanatçı, şarkısı Euphoria'nın olabildiğince uzun süre dillerden düşmeyeceğini umut ettiğini söyledi.

Dansının ne anlama geldiğinin sorulması üzerine Loreen, dansının özgürlüğü tanımladığını belirterek ''Hiçbir kural yoktur, ne hissettiğinizi gösterir, ne olmak istersen ol' diye konuştu.

Loreen, İsveç'i düşündüğünde doğayı, temiz havayı ve suyu düşündüğünü belirterek, herkesi gelecek yıl yapılacak Eurovision-2013'e davet etti.

-İsveç, Eurovision'u kazanmanın heyecanını yaşıyor-

Azerbaycan'da yapılan 57. Eurovision Şarkı YarışmasındA "Euphoria" şarkısıyla birinci olan İsveçli şarkıcı Loreen İsveçlilere büyük bir mutluluk yaşattı. Başbakan Fredrik Reinfeldt, başarısından dolayı sanatçıyı kutlarken, gelecek yıl Eurovision şarkı yarışmasının hangi kentte yapılacağı tartışması şimdiden başladı.

İsveçliler, 13 yıl aradan sonra yeniden Eurovision şarkı yarışmasını kazanmanın heyecanını yaşıyor. Başbakan Reinfeldt, İsveçli sanatçı Loreen'e kutlama mesajı gönderdi. Başbakan mesajında, ''Ne büyük bir zafer, tebrikler Loreen. Çok güzel bir şarkı ve mükemmel bir performans. Şimdi gelecek yıl ülkemizde yapılacak final için sabırsızlanıyoruz'' diye yazdı.

İsveç basını da yarışma ile ilgili verdikleri haberlerde, ''Loreen'ın farklılığının kazandığı''na dikkati çekti.

İsveç medyasında yer alan haberlere göre, gelecek yıl Eurovision şarkı yarışmasının İsveç'te yapılması nedeniyle salon krizi yaşanabileceği belirtildi. Stockholm'de Eurovision şarkı yarışmasının yapılacağı tarihlerde Dünya Buz hokeyi yarışmasının düzenleneceği hatırlatılırken, kentte bir tane büyük salon olduğu yenisinin yapılmasına hemen başlansa bile bitirilmesinin vakit alacağı ifade edildi. Bu gerekçelerle yarışmanın Stockholm yerine Göteborg ya da Malmö'de yapılabileceği tartışma konusu oldu.

İsveç daha önce Eurovision şarkı yarışmasını 4 kez kazanmıştı.