Advertisement

ABD'de bu hafta açıklanacak olan veriler öncesi, ekonomistler, istihdam artışının, son altı ayın en zayıf seyrini göstermesinin ardından Mayıs ayında hızlanmasını ve işsizlik oranının ise son üç yılın en düşük seviyesine kalmasını bekliyorlarlar ve bu durumun, emek piyasasındaki kademeli iyileşmenin işareti olduğunu vurguluyorlar.

Bloomberg News'un anketine katılan 68 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Nisan ayında 115,000 artan tarım dışı istihdamın Mayıs ayında 150.000 artması bekleniyor. ABD'de istihdam verileri 1 Haziran'da açıklanacak. Öte yandan, bu hafta açıklanacak diğer veriler, imalat sanayinde soğumayı ve hanehalkı harcamalarında artışı gösterebilir.

Daha fazla istihdam ve ücret artışları, ekonomiyi destekleyen unsurlar olan işe almada ve tüketici harcamalarındaki artışların kendi kendini besleyen bir döngüye girmesi için muhtemelen gerekli olacak. Öte yandan, Avrupa'da ve Asya'nın bazı bölgelerindeki yavaşlama ihracatı ve imalat sanayini olumsuz etkileyebilir ve daha hızlı büyümeye engel olabilir.

New York'ta North America at BNP Paribas'tan başekonomist Julia Coronado, "İyileşmekte olan bir istihdam piyasası var, ancak bu iyileşme, toparlanmayı daha güçlü bir safhaya çıkarmaya yetecek güçte değil" dedi ve Avrupa'da kötü senaryoyu bir yana bırakırsak, yılın ikinci yarısında bazı güçlü rakamlar bekleyebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Kamu istihdamını içermeyen özel sektör istihdamının, Nisan ayındaki Ağustos'tan bu yana görülen en düşük artış olan 130,000'in ardından Mayıs ayında 160,000 artması bekleniyor.

Tarım dışı istihdamın beklendiği gibi çıkması durumunda, bu yılın aylık ortalaması 318,000 olacak. Bu rakam, geçen yılın ilk beş ayında 176,200 olmuştu.