Advertisement

Ancak AB ve IMF ile imzalanan kurtarma paketinin yükümlülüklerine uyarsa kredinin gelecek dilimlerini alabilecek olan Yunanistan'da memorandumun şartlarına karşı olan SYRIZA ile memorandum yanlısı Yeni Demokrasi Partisi (ND) arasında başa baş mücadele sürüyor.

Pazar günü yayımlanan son anketlere göre ND yüzde 23.3-25.8 aralığındaki oyla birinci gelirken, SYRIZA'nın yüzde 1.1 ila 5.7 oranında önünde bulunuyor. SYRIZA'nın oyları ise yüzde 20.1-23.2 aralığında gözüküyor.

Bu iki partiyi memorandum yanlısı Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) yüzde 12.6-14 aralığında değişen oy oranı ile üçüncü parti olarak izliyor.

Anketlere göre parlamentoya girecek diğer partiler Yunanistan Komünist Partisi (KKE), Bağımsız Yunanlılar, Demokratik Sol ve ırkçı Altın Şafak olacak. Bazı anketlere göre Drasi (Hareket)-Yeniden Yarat koalisyonu da yüzde 3 barajını aşarak parlamentoya girebiliyor.

Anketlere göre Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalmasını isteyen Yunanlıların oranı ise yüzde 87.8, ancak halkın yüzde 64.8'i kurtarma paketinin şartlarının yeniden müzakere edilmesini, yüzde 21.1'i ise anlaşmanın iptal edilmesini istiyor.