Advertisement

Yunanistan'daki siyasi partiler, Yunanlıların vergileri önlediğini iddia eden Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde'ı eleştirdi.

Sosyalist PASOK partisinin lideri ve ülkenin eski maliye bakanı Evangelos Venizelos, Lagarde'ı "Yunanlılara hakaret etmekle" suçlarken, radikal sol blok SYRIZA'nın lideri Alexis Tsipras da Yunan işçilerin, altından kalkmakta zorlandıkları vergileri ödediğini savundu.

İngiliz The Guardian gazetesine röportaj veren Lagarde, Yunanistan için "hesap zamanı" olduğunu söylemişti.

Facebook sayfasının duvarında öfkeli ve tepkili mesajlar toplayan IMF Başkanı, bu eleştirilerin üzerine "Yunan halkını ve yaşadıkları zorlukları anladığı"iletisini paylaştı.

Lagarde'ın mesajından memnuniyet duyduğunu söyleyen Venizelos, ancak kimsenin kriz zamanında Yunan halkını küçük düşüremeyeceğini vurgulayarak, "Bugün Sayın Lagarde ve sergilediği tavır, Yunan halkına hakaret etmiştir" dedi.

Tsipras ise Yunanistan'ın ihtiyacı olan son şeyin "acıma duygusu" olduğunu belirterek, Yunan işçilerin, dayanılmaz vergileri ödediğini söyledi. Tsipras, sözlerine şöyle devam etti:

""Vergi kaçakçıları içinse, Lagarde'ın Pasok ve Yeni Demokrasi'ye dönüp, neden büyük para kaynaklarına dokunmayıp, 2 yıldır işçileri kovaladığını sorması gerekiyor."