Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Yunanistan'da sdeçim öncesi anketlerin ülkenin eurodan çıkabileceği endişelerini azaltmasının etkisi ile değer kazandı ve geçen haftaki çıkışını genişletti. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri de yükseldi.

Rio Tinto Group ve Antofagasta Plc, bakır fiyatlarının, Çin'de stokların düşmesine bağlı olarak artmasının etkisi ile yükselmesi sonası yüzde 2'nin üzerinde prim yaptı. Aveva Group Plc, satışlarının analistlerin tahminlerini aşmasının desteği ile yükseldi ve teknoloji hisselerindeki yükselişlere öncülük etti. Bankia SA, 19 milyar euroluk (24 milyar dolar) devlet yardımına ihtiyacı olduğunu açıklamasının ardından yüzde 23 düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 yükselerek, Londra saati ile 09:14'te 243.46 puana çıktı. Danimarka, İzlanda, Lüksemburg, Norveç ve İsviçre piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalı. Haziran vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.7 yükseldi. ABD piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalı. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6'lık bir çıkış gerçekleştirdi.

Londra'da ETX Capital'dan Markus Huber, "Yunanistan seçimleri konusunda yavaş bir şekilde bir beklenti değişimi oluyor gibi görünüyor" dedi ve "Sonu gelmeyen kemer sıkma tedbirlerine yönelik kaygıların yerini, eurodan olası çıkışın daha fazla zorluk getirecek olmasının ardından, bu tedbirlerin reddedilmesi kavramı aldı" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa hisse senetleri geçen hafta, Çin'in büyümeyi destekleme taahhütleri ve üç haftalık satış dalgasının ardından hisselerin Ocak ayından bu yana en ucuz değerlemeye gerilemesinin etkisi ile değer kazandı ve son bir ayın ilk haftalık çıkışını gerçekleştirdi. Ancak endeks, Yunanistan'ın euroda kalmasını sağlayacak bütçe tedbirlerini uygulayamayabileceği endişelerine bağlı olarak, 16 Mart'ta gördüğü bu yılın zirvesinin yüzde 10 altında.