Advertisement

Borç krizindeki Yunanistan'da 17 Haziran seçimlerinin öncesinde yapılan son anketlerin, ülkedeki kurtarma paketi yanlılarının desteklerinin arttığını göstermesinin ardından Avrupa ve Asya Borsaları yükseldi; euro da 5 günden bu yana ilk kez değer kazandı. İspanyol Bankia SA ise, piyasa değerinin 6'da birini kaybederken, ülkenin tahvilleri sert düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.8, Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri ise yüzde 0.9 yükseldi. Çin Borsası, Credit Suisse Group AG'nin, hükümetin yatırım onaylarını desteklediğini söylemesinin ardından 3 gün süren düşüşünü sonlandırdı. Euro, dolar karşısında yüzde 0.5 primlenerek 1.2583 seviyesine çıktı. 10 yıllık İspanyol hazine kağıtlarının getirisi ve Almanya'nınkiler arasındaki fark, Euro dönemi rekoruna tırmandı.

Doğal gaz üçüncü gününde de düşüş kaydederken, bakır yüzde 1.3 değerlendi, petrol de yüzde 1.1 kazanç sağladı.

26 Mayıs'ta yayınlanan 6 anketin sonuçlarına göre, kurtarma paketini destekleyen Yeni Demokrasi partisi lider görünüyor.

MSCI Tüm Dünya Endeksi geçtiğimiz hafta artış kaydederek, 3 haftadır devam eden düşüşüne ara verdi. Endeks, açıklanmış kazançların 12.9 katından fiyatlanarak, bu yılın en düşük değerlemesine işaret ediyor.

Yunanistan'ın eurodan çıkacağına ilişkin endişeler bu ayın ilk 3 haftasında küresel piyasalardan 4 trilyon doları eritti.

Yunanistan'ın eurodan çıkmayacağını savunan Principal Global Investors'ın Hong Kong'taki portföy yöneticilerinden Binay Chandgothia, eğer yapısal olarak pozitif adımlar atarsa, Yunanistan için uzun vadede işlerin yola gireceğini söyledi.