Advertisement

Credit Suisse Group AG'ye göre, Çin hükümetinin ekonomik yavaşlamaya karşı uygulayacağı teşvikler, 2008 yılı paketinin yarısı kadar bir tutar olan 2 trilyon yuana (315 milyar dolar) çıkabilir.

Bankanın Hong Kong ofisi ekonomistlerinden Tao Dong, bugünkü araştırma notunda, yatırım harcamalarının 1 trilyon ile 2 trilyon yuan arasında değişeceğini, küresel finans krizi sırasında ise teşviklerin büyüklüğünün 4 trilyon yuan olduğunu kaydetti. Tao, hükümetin bu çabalarının, bu çeyrekte yüzde 7 ya da bunun biraz altına yavaşlayabilecek büyümede bir sıçramaya yardımcı olabileceğini kaydetti.

Çin Başbakanı Wen Jiabao, ekonomistlerin ekonomiye yönelik görünümlerini düşürmelerine neden olan beklenenden düşük Nisan ayı dış ticaret ve iç talep verilerinin ardından büyümenin güçlendirilmesi konusunda daha fazla odaklanılacağı taahüdünde bulundu. Tao, hükümetin çabaları sonucu, büyümenin yılın ikinci yarısında yüzde 8 ila yüzde 8.6 arasına yükselebileceğine dikkat çekti.

Tao, "Bu politika teşvikleri büyümede ve yatırım talebindeki gerilemeyi durdurabilir, ancak 2009'daki gibi bir sıçrama için muhtemelen yeterli olmayacaktır" dedi ve "Merkezi hükümet, en son 2009'da yerel yönetimlerin fonlama için neredeyse tamamen banka kredilerine dayanmalarının aksine, muhtemelen fonlamada daha büyük bir rol üstlenecek" dedi.

Tao, Çin Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık oranlarını muhtemelen yılın kalanındaki iki çeyrek dönemin her birinde 50 baz puan indireceğini kaydetti ve Haziran ayında ekstra bir indirimi de gözardı etmediğini belitti.

Tao, Çin Merkez Bankası'nın politika faizini, deposit oranında değişikliğe gitmeksizin çeyrek puan indirme olasılığının da bulunduğunu kaydetti.