Advertisement

Uluslararası piyasalar, Yunanistan'da seçim öncesi anketlerin kurtarma paketi yandaşı partilere desteğin arttığını göstermesinden olumlu etkileniyor. Avrupa ve Asya'da hisse senetleri yükselirken, euro son beş günde ilk kez değer kazandı. İspanyol Bankia SA piyasa değerinin yaklaşık altıda birini kaybetti ve İspanyol tahvilleri hızlı bir düşüş gösterdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 08:30'da yüzde 0.5 yukarıda seyrediyordu. Hazirab vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.7 yükseldi. ABD'de piyasalar bugün tatil nedeniyle kapalı. Çin'de hisse senetleri, Credit Suisse Group AG'nin hükümetin yatırım onaylarını artıracağını kaydetmesinin desteği ile üç günlük düşüşünü tersine çevirdi. Euro dolar karşısında yüzde 0.4 değer kazanarak 1.2564 dolar seviyesine çıktı. 10 yıl vadeli Alman tahvilleri yerine aynı vadede İspanyol tahvilleri tutmak için yatırımcıların istedikleri ekstra faiz, euro dönemindeki en yüksek seviyesine çıktı. Doğalgaz fiyatları düşüşünü üçüncü güne taşırken, bakır ve petrol fiyatları yüzde 1 arttı.

Yunanistan'da kurtarma paketini destekleyen Yeni Demokrasi Partisi, haftaonu açıklanan altı seçim anketinin tümünde birinci sırada yer aldı. MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi geçen hafta yükseldi ve endeksin değerlemesini, bu yılın en ucuz seviyesi olan, açıklanan kar toplamının 13 katına düşüren üç haftalık gerilemeyi tersine çevirdi. Yunanistan'ın eurodan çıkacağı yolundaki emdişeler, küresel hisse sentlerinin değerinde, Mayıs ayının ilk üç haftasında yaklaşık 4 trilyon dolarlık bir erime meydana getirdi.

Hong Kong'da Principal Global Investors portföy yöneticisi Binay Chandgothia, "Yunanistan tarafından çıkış olmayacak" dedi ve "Eğer yapısal olarak olumlu adımlar atarlarsa, durum uzun vadede iyi olacak" değerlendirmesinde bulundu.