Advertisement

İsviçreli para yöneticisi ve Doktor Kıyamet lakabıyla tanınan Marc Faber, küresel ekonominin "yüzde 100" resesyona gireceğini söyledi.

Küresel yatırımcılar, eurodan çıkış ihtimali dünyayı tehdit eden Yunanistan konusuna odaklanmış durumda. Ancak, dünya ekonomisi karşısında çok daha büyük tehditler bulunuyor.

"Piyasaların bir izleyicisi olarak, ne zaman herkes Yunanistan ya da Avrupa örneğinde olduğu gibi tek bir şeye odaklansa, çok daha önemli noktalar gözden kaçırılıyor" ifadeleriyle dikkat çeken Faber, bu duruma Hindistan ve Çin'deki yavaşlamayı örnek gösterdi.

Çin'deki fabrika üretiminin yavaşladığına dikkat çeken Faber, bu durumun çok daha yüksek tonda sirenler çaldırılmasının gerektirdiğini söyledi. Çin'de satın alma yöneticileri PMI endeksi Mayıs'ta 49.3'ten 48.7'ye gerileyerek, imalatın 7. ayında da düşüş kaydedebileceğinin sinyalini verdi.

Ekonomi duyarlılığı yüksek olan hisse ve şirketlerin düşüş kaydettiğini belirten Faber, dördüncü çeyrekte ya da 2013'ün başlarında yeniden küresel bir resesyona girileceğini öngördü. Faber, resesyon ihtimalini "yüzde 100" şeklinde ifade etti.

Faber, Almanya'nın da sonunda ikna olarak daha fazla esneklik göstereceğini ve harekete geçeceğini söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Mayıs 2012 Salı, 10:40 Misafir almanya tunelin ucundaki ısığı gördü ab nin borclarını yüklenmeye niyetli değil en sonunda ab yi terk etmek zorunda kalacaktır.cünkü fransa dahil bir cok ülke zor durumda.