Advertisement

İspanyol bankaları bir yandan sorunlu emlak kredilerinden kaynaklanan risklerini gizlemeye çalışırken, diğer yandan borçlarını ödeyemeyen imar şirketlerini desteklemeye devam ediyor. Bankaların bu davranışı, hem kredi notlarını aşağı çekiyor, hem de hisse senedi fiyatlarına değer kaybettiriyor.

İspanya, bankalardan imar şirketlerinden kaynaklanan kayıplarını karşılamak için kenara daha fazla para koymalarını isteyerek, bankaları temizlemeye çalışıyor. İspanya'nın, bankalardan kenara ayırmalarını istediği miktarın, artmış provizyonların 30 milyar euroluk kısmını oluşturduğunu belirten Madrid'deki finans şirketi Irea'nın yönetim kurulu başkanı Mikel Echavarren, bu miktarın yeterli olmadığını, çünkü birçok performans gösterdiği iddia edilen kredinin aslında işlemediğini söyledi.

Echavarren, İspanya'nın "ertele ve dua et" politikasının içine girdiğini, kimsenin bir şey söylemediğinden, sorunun boyutunun bilinemediğini anlattı.

İspanya Ekonomi Bakanlığı, bankaların 184 milyar euroluk sorunlu imar kredileri ve varlıklarının bulunduğunu, geri kalan 123 milyar euroluk kısmın ise işledini söylüyor.

Nomura International analistleri Daragh Quinn ve Duncan Farr, 14 Mayıs tarihli raporunda, kayıpları karşılamak için daha fazla rezerv ihtiyacı bulunduğunun göz ardı edilmemesi gerektiğini yazdı. Nomura, İspanya'nın İrlanda gibi imar kredilerinin kayıplarını üstlenmesi hâlinde, bankaların 8.9 milyar eurodan 76.5 milyar euroya kadar ihtiyacının olabileceğine dikkat çekti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Mayıs 2012 Salı, 09:23 Misafir sonları batan abd bankaları gibi olacak,gizle gizle nereye kadar.