Advertisement

İspanya'nın, ülkenin en büyük 3. bankasını kurtarma planında geri adım atmasının Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin kötüleyeceğine ilişkin endişeleri artırarak, gelişen piyasa varlıklarının talebini düşürmesinin ardından Asya paraları değer kaybetti.

Küresel fonların Güney Kore, Tayvan ve Endonezya hisselerinden 7.7 milyar dolar çekmesinin ardından Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi bu ay Eylül'den bu yana en kötü aylık performansını kaydetti. İspanya'nın 10 yıllık tahvillerinin getirisi dün ülkenin Bankia SA'yı nakit yerine hükümet borcuyla kurtarma planından vazgeçmesi üzerine Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

İspanya'nın bankacılık sektörüne ilişkin endişelerden ötürü gelişen piyasa varlıkları taleplerinin düşük olduğunu belirten Hong Kong'taki Credit Agricole CIB'nin stratejistlerinde Dariusz Kowalczyk, risk iştahının kapalı olmasını beklediklerini söyledi.

Filipin pezosu yüzde 0.5 değer kaybederek 43.44 seviyesine geriledi. Güney Kore wonu ve Tayland bahtı yüzde 0.3'er düşüşle sırasıyla 1,178.20 ve 31.82 düzeylerinden işlem gördü. Asya Dolar Endeksi'nin bu ayki kaybı yüzde 2.5'e ulaştı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Xinhua Haber Ajansı'nın, Çin hükümetinin 2008'deki büyüklükte teşvik önlemleri uygulama planı olmadığını yazmasının ardından bu haftanın en sert düşüşünü kaydetti.