Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Çin'in büyük çaplı teviklere gideceği beklentilerinin sona ermesi ve İspanya'da borçlanma maliyetlerinin yükselmesinin riskli varlıklara yönelik talebi daraltması sonucu, son beş günde ilk kez değer kaybetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1 düşerek, Londra saati ile 08:43'te 912.44 puana indi. Endeks bu ay yüzde 11 gerileyerek, Eylül ayından bu yana en hızlı aylık düşüşünü gerçekleştirmeye yönlendi. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.9 geriledi. Çin'in Borsaya kote en büyük bankası Industrial & Commercial Bank of China Ltd. yüzde 1.9 geriledi ve finans hisselerine gelen satışlara öncülük etti. Rusya'da Micex Endeksi yüzde 1.4 geriledi ve ihracatının büyük bölümünü Avrupa'ya yapan Polonya'da WIG20 Endeksi yüzde 1'lik bir kayıp gerçekleştirdi.

Çin'de resmi haber ajansı Xinhua'da çıkan bir habere göre, Çin'in küresel finans krizi sırasında uyguladığı büyüklükte bir canlandırma paketi konusunda bir planı yok. İspanya'nın üçüncü büyük bankası Bankia SA, Financial Times'ta çıkan bir habere göre, Avrupa Merkez Bankası'nın İspanya'nın bu ayın başlarında kamulaştırılan banka için hazırlanan planı kabul edilemez bulmasının ardından yüzde 14 düştü. İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 82 baz puan sıçrayarak yüzde 6.53'e çıktı ve Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Jakarta'da PT Mega Capital Investama analistlerinden Arifin Hasudungan, "Çin ekonomisindeki yavaşlama muhtemelen devam edecek" dedi ve "Avrupa için, yatırımcıların dikkatleri tekrar Yunanistan ve İspanya üzerinde toplandı. Bu ülkele4rdeki gelişmeler piyasa güvenini olumsuz etkiliyor" değerlendirmesinde bulundu.

İtalya bugün 6.25 milyar euroluk (7.8 milyar dolar) tahvil satmayı planlıyor. Bugün açıklanacak olan Euro Bölgesi ekonomik güven endeksinin Kasım 2009'dan bu yana en düşük seviyesine inmesi bekleniyor.