Advertisement

Ekonomistler ve politikacılar Yunanistan'ın euroda kalıp kalmayacağını tartışırken, yatırımcılar Yunan hisselerine, ülkenin drahmiden çıktığı zamanından bu yana en düşük değerlemeyi veriyor.

Atina Borsası'nın aylık değerlemesi önceki gün 0.22'ye gerileyerek, Yunanistan'ın euroya giriş hazırlıklarına başladığı 1995'den bu yana en düşük seviyesine işaret etti.

Yunan hisseleri, 1995'ten Yunanistan'ın euroya girdiği 2001'e kadar geçen sürede 5.5 katına çıktı. MSCI Avrupa Endeksi dün kazançların 0.78 katından işlem gördü.

Londra'daki Coutts&Co.'nun yatırım stratejisti Georgios Tsapouris,  Yunanisan'ın kaderinin önümüzdeki aylarda belli olacağını ve şu anda Yunan hisselerinin çoğunun alış opsiyonlarındaki gibi fiyatlandığını belirtti. Tsapouris, ekonomik göstergelerin gerilemesi ve reel ekonomiye borç vermenin donmasıyla, temerrütlerin artmasını ve kazançların düşmesini beklediklerini, Yunan hisselerinin, bir nedenden ötürü ucuz olduğunu söyledi.

Atina Borsası 2008'in başından bu yana yüzde 90 düştü. Yunanistan, 17 Haziran'daki seçimlerde kemer sıkmayı onaylayıp, onaylamayacağını da oylayacak. Eğer yeni hükümet AB'nin kurtarma paketi şartlarını reddederse, Yunanistan eurodan çıkarılabilir.

Yunanistan'ın gösterge endeksi, eksi fiyat/kazanç oranı işe işlem görüyor.