Advertisement

Dışişleri Bakanlığı, Suriye'nin Ankara'daki Maslahatgüzarı ve Büyükelçilikteki diğer tüm diplomatik personelin 30 Mayıs 2012 tarihinden itibaren 72 saat içinde Türkiye'den ayrılmasını talep etti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Suriye güvenlik güçlerinin Humus'un Hula ilçesinde gerçekleştirdiği, 50'si çocuk olmak üzere en az 110 masum sivilin hayatlarına malolan toplu katliamın uluslararası camiada büyük bir infiale yol açtığı" ifade edildi.

Açıklamada, "İnsanlığa karşı suç niteliğindeki bu eyleme karşı sessiz ve tepkisiz kalınması söz konusu dahi olamaz. Sivil halka karşı toplu bir katliama girişenlerin işledikleri bu vahim insanlık suçu cezasız kalamaz. Bu alçakça katliama karşı tek sesle, birlik içinde gerekli tepkileri vermek uluslararası toplumun ortak sorumluluğudur" denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu anlayış doğrultusunda, ülkemiz tarafından da Suriye yönetimine karşı yeni tedbirler alınması gerekli görülmüştür. Ev sahibi ülke olarak, Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi'nin 9. maddesi uyarınca, Suriye'nin Ankara'daki Maslahatgüzarı ve Büyükelçilikteki diğer tüm diplomatik personelin 30 Mayıs 2012 tarihinden itibaren 72 saat içinde ülkemizden ayrılması talep edilmiştir. Bakanlığımıza çağrılan Büyükelçilik Geçici Maslahatgüzarı'na bugün (30 Mayıs) bir nota ile gerekli bildirim yapılmıştır."

Açıklamada, Suriye yönetiminden beklenenin, uluslararası camianın çağrıları doğrultusunda bir an önce sivil halka yönelik şiddet eylemlerine son vermesi ve halkın meşru talepleri doğrultusunda ülkede demokratik bir geçiş sürecinin önünü açması olduğu bildirilerek, "Bu yapılmadığı ve insanlığa karşı suç işlenmeye devam edildiği takdirde, ülkemiz ve uluslararası toplum daha ileri tedbirler alacaktır. Bu komşu, tarihdaş ve kardeş Suriye halkına karşı manevi ve vicdani sorumluluğumuzdur" denildi.