Advertisement

ABD'de daha önce alınan konutlar için imzalanan kontrat sayısı Nisan ayında son bir yılın en hızlı düşüşünü gösterdi. Bu durum, ABD'de konut piyasasındaki toparlanmanın düzensiz seyrettiğini işaret ediyor.

Askıda konut satışları, Mart ayındaki yüzde 3.8'lik çıkışın ardından Nisan ayında yüzde 5.5 geriledi. Bloomberg News'un anketine katılan 42 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin değişmemesi bekleniyordu.

Mortgage faizlerinin rekor seviyelere düşmesi, alım için konut fiyatlarının daha da düşmesini bekleyen alıcıları ikne edememiş görünüyor. Kredilere sınırlı giriş ve süregelen hacizler konut piyasası üzerinde baskı oluşturmayı sürdürüyor ve buna bağlı olarak, konut piyasasının dünyanın en büyük ekonomisinin zayıflık kaynağı olarak kalacağı yolundaki endişeler artıyor.

West Chester, Pennsylvania'da Moody’s Analytics Inc. kıdemli ekonomistlerinden Ryan Sweet, "Henüz konut piyasasında güçlü bir sıçrama için belirgin işaretler görebileceğimizi sanmıyorum" dedi ve "Konut piyasası için bazı engeller var. Emek piyasasındaki iyileşmeye karşın, işe almalar son aylarda yavaşladı ve kredi alma koşullarına sahip olmak halen zor" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminleri yüzde 4.3 düşüş ile yüzde 3.1 artış arasında kaldı. Önceki ayın verisi ise yüzde 4.1 artıştan yüzde 3.8 artışa revize edildi.

Bugünkü verilere göre, dört bölgenin üçünde konut fiyatları düştü. Düşüşler Batı bölgesinde yüzde 12 ve Güney bölgesinde yüzde 6 olurken, Kuzeydoğu bölgesinde artış oldu.