Advertisement

Latin Amerika'nın en büyük ekonomisi Brezilya politika faizinde 50 baz puanlık indirime giderek yüzde 8.5 ile rekor düşük seviyeye çekti. Kırıldan dünya ekonominin enflasyon risklerini kontrol altında tutmasıyla Brezilya Merkez Bankası, borçlanma maliyetlerinin daha fazla indirilebileceğinin sinyalini verdi.

Bloomberg anketine katılan 70 analistin 61'i bu hamleyi bekliyordu.

Politika yapıcılar, enflasyon risklerinin sınırlı olduğunu ve yurtdışındaki kırılganlığın, Latin Amerika'nın en büyük ekonomisinde enflasyonu kontrol altında tuttuğunu belirtti.

Brezilya büyümeyi canlandırmak için Ağustos'tan bu yana faizlerde toplamda yüzde 4'lük indirim yaptı ve G-20'nin en çok faiz indiren ülkesi oldu. Ülke ekonomisinin Ocak ve Şubat'taki küçülmesinin ardından Mart'ta da beklenmedik şekilde daralmasıyla parasal teşvikler ve vergi indirimleriyle desteklenen harcamalar devreye sokuldu.

Votorantim Ctvm Ltda'nın başekonomisti Roberto Padovani, Brezilya Merkez Bankası'nın açıklamalarının, faizlerin yüzde 8'in altına gerileme ihtimalini artırdığına dikkat çekti.

Padovani'nin genişleme hamleleri sonlanıncaya kadar 2 çeyrek puanlık indirim beklentisini değiştirmese de, bankanın Temmuz'da bir yarım puanlık indirim ve belki sonrası için de açık kapı bıraktığını belirtti.

Yatırımcıların daha agresif teşvik beklentilerinin artmasıyla faiz vadelilerinin bugün düşmesi bekleniyor.

Goldman Sachs Group Inc.'in baş Latin Amerika ekonomisti Alberto Ramos, mevcut genişleme politikalarının yakın zamanda sonlanacağı sinyalinin henüz bulunmadığına dikkat çekti.