Advertisement

İspanya'nın bankacılık sektörünün, Avrupa'daki borç krizinin yayıldığı sinyallerini artırarak güvenli varlık talebini desteklemesi üzerine yen, 16 önemli para biriminin hepsi karşısında değer kazandı.

Küresel hisselerdeki kayıpların etkisiyle Japonya'nın tahvil faizlerinin 2003'ten bu yana en düşük seviyesine gerilemesi üzerine yenn, dolar karşısında son 3 ayın en yüksek seviyesine tırmandı. Euro Bölgesi'nde yarın açıklanacak olan ve daralmaya işaret etmesi beklenen imalat verileri ile rekor düzeye çıkacağı tahmin edilen işsizlik oranlarının öncesinde euro, yen karşısında 8. gününde de değer kaybetti ve son 2 yılın en uzun süreli düşüşünü kaydetti.

Piyasanın korkuya teslim olduğunu belirten Barclays Capital'ın Tokyo'daki baş Döviz stratejistlerinden Masafumi Yamamoto, bu korkunun önce Yunanistan, sonra da İspanya'ya ilişkin endişelerle başladığını söyledi. Yamamoto, yatırımcıların diğer paraları satarak yen ve dolar almaktan başka seçeneklerinin olmadığını kaydetti.

Yen, euro karşısında yüzde 0.4 değerlenerek 97.44 düzeyine çıkarak, Haziran 2010'dan bu yana en uzun süreli kazanç dönemine işaret etti. Daha erken saatlerde 78.71 düzeyinden 16 Şubat'tan bu yana en yükseğini test eden yen, dolar karşısında da yüzde 0.4 güçlendi ve 78.74'ten işlem gördü.  Euro 1.2358 dolardan, Temmuz 2010'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Yunanistan'ın borçlarını geri ödeyememesinin, bölgenin ilk kurtarma paketiyle sonuçlanmasına ilişkin endişelerin etkisiyle euro, Haziran 2010'da 1.1877 dolara geri çekilerek, son 4 yılın en düşük seviyesine işaret etmişti.