Advertisement

Yendeki kazançların, Japon ihracatçıların görünümünü karartması ve Yunanistan'ın eurodan çıkacağına yönelik endişelerin artmasıyla Tokyo Borsası düştü; Nikkei 225 Endeksi son 2 yılın en sert düşüşüne yöneldi.

Satışlarının yüzde 31'ini Avrupa'da gerçekleştiren fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc. yüzde 4.1 değer kaybetti. Hitachi Construction Machinery Co., Japonya'da sanayi üretiminin beklentinin altında kalmasının ardından yüzde 3.3 geriledi. Japonya'nın en büyük ikinci elektrik sağlayıcısı Kansai Electric Power Co., hükümetin, şirketin 2 nükleer reaktörünün başlatılmasını onaylayabielceği haberinin ardından yüzde 3.2 kazanç sağladı.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.6 kayıpla 8,493.88 puana geriledi ve bu ayı yüzde 11 düşüşle kapamaya hazırlandı. Endeks Mayıs 2010'dan bu yana en sert aylık kaybına işaret etti. Daha kapsamlı Topix Endeksi yüzde 1.2 kayıpla 714.94 puandan işlem gördü ve haftayı yüzde 1 aşağıda kapamaya yöneldi. 9 haftadır kırmızıda kapanan endeks, Eylül 1975'ten bu yana en uzun süreli kayıp dönemini yaşıyor.

Her anketin farklı sonuç vermesinden ötürü Yunanistan konusunda ne olacağını bilmediklerini söyleyen Nissay Asset Management Corp.'un Döviz stratejistlerinden Isao Kubo, deniz aşırı faktörlerin ve değerlenen yenin satışlara neden olduğunu belirtti.

Topix Endeksi 27 Mart'ta kaydettiği bu yılın zirvesinden Avrupa ve Çin'e ilişkin endişelerle yüzde 18 düştü.