Advertisement

ABD'de hizmet sektörünün büyümesi ve Avustralya ekonomisinin tahminlerin iki katının üzerinde genişlemesi üzerine Asya Borsaları 2. gününde de yükseldi.

Dünyanın en büyük alışveriş merkezi operatörü Westfield Group yüzde 3.7 değer kazandı. Japonya'nın en büyük LCD ekran üreticisi Sharp Corp. yüzde 7.1 artış kaydetti. Deri el çantası satan Tokyo Derica Co., hisse satışını iptal etmesinin ardından yüzde 17 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2 kazançla 111.52 puana yükseldi. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 4 hisse değerlendi. Asya Pasifik Endeksi, Avrupa'daki borç krizinin kötüleşmesiyle Çin ve ABD'de görülen yavaşlamaya ilişkin endişelerin etkisiyle 29 Şubat'ta kaydettiği bu yılın zirvesinden yüzde 14 düştü.

Büyüme beklentilerinin düşürülmesinden ötürü verilerin olumlu sürpriz yapmasının kolaylaştığına dikkat çeken LGT Group'un yatırım genel müdürü Stephen Corry, daha fazla teşvik potansiyeli olduğunu ve piyasaların gereğinden fazla satış gördüğünü söyledi.

Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.7 yükseldi. Endeks dün yüzde 0.2 yukarıda kapanmıştı.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.7 kazanç sağlarken, Hong Kong'un Hang Seng Endeksi yüzde 1.1 artış kaydetti. Kospi endeksi bugün tatil sebebiyle kapalıydı.