Advertisement

Dünyanın önde gelen ekonomilerinin Avrupa'daki borç krizinin çözümü için işbirliği yapacağı spekülasyonunun güvenli varlık taleplerini azaltması üzerine Asya Borsalarında görülen yükselişin etkisiyle dolar ve yen, önemli para birimlerinin çoğunluğu karşısında değer kaybetti.

Dolar Endeksi, Chicago Fed Başkanı Charles Evans'ın, ABD'nin ekonomik durumunun aşırı gevşek politika gerektirdiğini söylemesinin ardından düştü. Euro, Japonya Maliye Bakanı Jun Azumi'nin Avrupalı liderlere, yatırımcıların endişelerini gidermek için daha çok çaba gösterme çağrısında bulunmasının ardından yen karşısında 3 gündür devam eden kazançlarını genişletti. Avustralya doları, bugün açıklanan ve beklentinin 2 katının üzerinde gelen büyüme rakamlarından beslendi.

Hisselerdeki yükselişin, güvenli varlık paralarında bir miktar satışa neden olacağını belirten Tokyo'dak Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities Co.'nun kıdemli Döviz ve sabit gelir stratejistlerinden Daisaku Ueno, piyasaların risk duyarlılığının son dönemde aşırı boyuta çıktığını hatırlattı.

Dolar, euro karşısında yüzde 0.5 değer kazanarak 1.2512 seviyesine, yen karşısında ise yüzde 0.2 yükselerek 78.90'a çıktı. Son 3 günde yen karşısında yüzde 1.3 primlenen euro bugün de yüzde 0.7 değerlenerek 98.72 yen seviyesinden işlem gördü. Avustralya doları, ABD doları karşısında yüzde 1.2 artışla 98.55 ABD centine, yen karşısında da yüzde 1.4 kazançla 77.75 yene çıktı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yüzde 1.2 yükseldi.