Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı ve Başkan Draghi'nin konuşması ile gün boyu gelecek olan yoğun veri akışının piyasalara yön verecek.

 

-İspanya açık açık ilk kez yardım istedi

İspanya bankalar krizi patlak verdiğinden beri açık açık ilk kez yardım istedi. İspanya Bütçe Bakanı Cristobal Montoro dün yaptığı açıklamada ülkenin sermaye piyasalarına girişte zorlandığı gerçeği ile yüz yüze olduğu ve Avrupalı yetkililerin bankaları destekleme konusunda yardımcı olmaları gerektiği vurgusunu yaptı. Alman Die Welt ise konuya yakın ismini açıklamadığı kaynağına dayandırdığı haberine göre İspanya'nın Avrupa Finansal İstikrar Fonu EFSF'den kredi hattı açabileceğini yazdı.

-Koordine olmak zorundayız

Japon Maliye Bakanı Jun Azumi; Grup 7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının telekonferansının ardından Tokyo'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada Yunanistan ve İspanya'ya yardımda koordineli hareket edecekleri kararı aldıklarını vurguladı. Piyasalar dün tüm gün yapılacak açıklamaya kilitlendi; genel olarak dar bantta dalgalı bir seyir izlerken gelen tepki alımlarının özellikle İspanya'ya yönelik belirsizliklerin devam etmesi nedeniyle sınırlı kaldığı ancak pozitif görünümün korunduğu görüldü.

New York Borsası İspanya için kredi hattı haberleri ile moral bulurken hizmet sektörünün tahminlerin üstünde artış göstermesi ile günü artıda tamamladı. S&P 500 Endeksi yüzde 0.6 kazançla 1,285.50 puana yükseldi. Dow Jones Endeksi yüzde 0.2 artışla 12,127.95 puana çıktı.

 

-Avustralya tahminlerin iki katı büyüdü

Piyasaların açılışı öncesinde Moody's'in Almanya'da 6, Avusturya'da ise 3 bankanın kredi notunu Avrupa finans krizinin derinleşebileceğine atıfta bulunarak düşürmesi moralleri bozarken, Avustralya'nın ilk çeyrek büyüme rakamının beklentilerin neredeyse iki katı gelmesi (gerçekleşme: yüzde 1,3 Beklenti: yüzde 0,6) ile olumlu hava geri döndü. Asya borsaları ve ABD vadeli işlem borsalarında endeks kontratlarının yükselişleri dikkati çekiyor.-Draghi'nin konuşması piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacak

İspanya'daki bankacılık krizinin çözümü için her ne kadar somut bir adımın bugünkü Avrupa Merkez Bankası toplantısından çıkması beklenmese de bu yönde yapılacak yön gösterici açıklamaların dahi piyasalarda yüksek marjlı dalgalanmalara neden olabileceği belirtiliyor.

Analistler, İMKB'de teknik olarak 56.000 puan üzerinde kapanış yapılmadığı sürece pozitif havanın güçlenemeyeceği yönünde neredeyse hem fikir olurken, aracı kurum raporlarında gün içi direnç olarak 56.000 - 56.500 ve 57.200 puan seviyeleri öne çıkıyor. Olası gevşemelerde ise destek olarak 55.000 ve 54.700 puan seviyeleri takip edilmeye devam ediliyor.Bugün piyasaların takip edeceği veriler ise şöyle:


11:30 İngiltere PMI İnşaat Endeksi (Mayıs) – Önceki Veri: 55.8

12:00 AB GSYİH (1Ç12) (Çeyreklik) – Önceki Veri: %0.0

13:00 Almanya Sanayi Üretimi (Nisan) (Aylık) – Önceki Veri: %2.80

14:00 ABD MBA Mortgage Başvuruları – Önceki Veri: %-1.30

14:45 AMB Merkez Bankası Faiz Kararı – Önceki Veri: %1.00

-Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve Draghi'nin konuşması

21:00 ABD Fed ekonomi anketini yayınlayacak (beige book)