Advertisement

Almanya tahvilleri, İspanya Bütçe Bakanı Cristobal Montoro'nun, ülke bankalarının desteklenmesi için Avrupa fonlarının kullanılması çağrısında bulunmasının ardından değer kazandı. Bu hareket sonucu, iki yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi sıfır seviyesine düştü.

On yıl vadeli Alman tahvilleri, Almanya'da fabrika siparişlerinin Nisan ayında ekonomistlerin tahminlerinden daha fazla düşmesinin, güvenli varlıklara talebi azaltmasının etkisi ile bir miktar geriledi. İspanyol tahvilleri, G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının borç krizini konuşmak üzere telekonferans görüşmesi yapmasının ardından yükseldi. Belçika ve Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) dün borçlanma kağıdı sattı.

Frankfurt'ta DZ Bank AG faiz stratejisti Michael Leister, "Alman tahvilleri, İspanya ile ilgili haberlerden sonra yukarıya keskin bir dönüş yaptı" dedi ve "Dünkü haber akışı da Alman tahvilleri daha da destekledi" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya'nın iki yıl vadeli tahvillerinin faiai dün fazla değişmeyerek yüzde 0.015 seviyesinde kaldı. Bukağıdın faizi gün içinde sıfıra geriledi ve bu hareketle birlikte, son beş günde dört kez bu seviyeyi test etti. Haziran 2014'te vadesi dolacak sıfır faizli kağıdın fiyatı 99.97 oldu. Faiz 1 Haziran'da eksi yüzde 0.012'ye düşerek rekor kırmıştı.

10 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi dün bir baz puan yükselerek yüzde 1.22'ye çıktı. Bu kağıdın faizi dün gün içinde 4 baz puan kadar yükselmişti. Bu tahvilin faizi 1 Haziran'da yüzde 1.127'ye inerek tüm zamanların en düşük seviyesini görmüştü.

Mondoro dün İspanyol yayın kuruluşu Onda Cero'ya Madrid'te yaptığı değerlendirmede, İspanyol bankalarının yeniden sermayelendirilmesi için "aşırı" miktarlara ihtiyaç olmadığını ve asıl sorunun, "bu paranın nereden geleceği" olduğunu söyledi. Montoro, "Bu nedenle, Avrupalı kurumların açılması ve bize bu rakama ulaşmada yardımcı olmaları, kolaylık sağlamaları çok önemli. Zira astronomik rakamlardan bahsetmiyoruz" dedi.