Advertisement

Euro Bölgesi'nin dördüncü büyük ekonomisi İspanya'da sanayi üretimi Nisan ayında, artan borçlanma maliyetleri ortamında resesyonun daha da derinleşmesi ile birlikte iki yılı aşkın sürenin en hızlı düşüşünü gösterdi.

Fabrikalar, rafineriler ve madenlerdeki üretim Nisan ayında, işgünü sayısı ile düzeltilmiş rakamlarla, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.3 düştü ve Ekim 2009'dan bu yana en hızlı düşüşünü gösterdi. Bloomberg News'un anketine göre, sanayi üretiminin yüzde 6.5 düşmesi bekleniyordu. Bu veri Mart ayında yüzde 7.5 düşmüştü.

İspanya Merkez Bankası 29 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Başbakan Mariano Rajoy'un bir yıl içinde bütçe açığını yüzde 40 düşürmeye yönelik çabaları ile birlikte, ülkede 2009'dan bu yana görülen ikinci resesyonun daha da derinleşeceğini kaydetmişti. İspanya ekonomisi 2011 yılını, Yunanistan'ınkine yakın bir rakam olan yüzde 8.9 küçülme ile tamamlamıştı.

Hükümet, işgücünün neredeyse dörtte birinin işsiz olması ile birlikte, iç talebin 2012 yılında, yüzde 4 ile önceki yılın neredeyse dört katı bir daralma yaşayacağı tahmininde bulundu. Vodafone Group Plc, 22 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, tüm yıl faaliyet karının, İspanya, İtalya ve Yunanistan'ın harcamaları kısmasına bağlı olarak, yüzde 1.3 düştüğünü kaydetti.

İspanya'nın Avrupa Birliği yardımına ihtiyaç duyabileceği yolundaki yatırımcı endişeleri, ülke borçlanma maliyetlerinde hızlı yükselişe neden oldu. Gösterge 10 yıl vadeli İspanyol tahvili faizi fazla değişmeyerek, Madrid saati ile 08:45'te yüzde 6.31 seviyesinde kaldı. Bu kağıdın faizi 30 Mayıs'ta yüzde 6.7'ye çıkarak, yüzde 6.78'deki euro dönemi rekoruna ve Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in yardıım çağrısında bulunduğu seviye olan yüzde 7'ye yaklaştı.