Advertisement

Almanya'da sanayi üretimi Nisan ayında ekonomistlerin beklediğinden daha hızlı düştü. Bu durum, ülke borç krizinin talebi düşürmesi ile birlikte, Avrupa'nın en büyük ekonomisinde büyümenin yavaşlamakta olduğu işaretlerine katkıda bulunuyor.

Sanayi üretimi Nisan ayında önceki aya göre yüzde 2.2 düştü. Bu veri Mart ayında revize rakamla yüzde 2.2 yükselmişti. Bloomberg News'un anketine katılan 37 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, sanayi üretiminin yüzde 1 düşmesi bekleniyordu. Yıllık bazda, üretim, işgünü sayısına göre düzeltilmiş rakamlarla yüzde 0.7 geriledi.

Amsterdam'da ABN Amro Bank NV ekonomisti Aline Schuiling, "Euro Bölgesi krizinde artan ivme güveni olumsuz etkiliyor" dedi ve "Almanya'nın sanayi sektöründe diğer bir daralma sürecine doğru hareket ediyoruz. Geçen sonbaharda başladığımız noktadayız" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya yılın ilk çeyreğinde, euro bloğu dışındaki ülkelere yapılan ihracatın yardımıyla yüzde 0.5 büyümüş ve Euro Bölgesi'nin resesyondan kaçınmasına yardımcı olmuştu. O dönemden bu yana, işletme ve yatırımcı güveni, İspanya'da bankaların karşı karşıya kaldığı sorunlar ve Yunanistan'ın eurodan çıkma olasılığı ekonomik görünümü olumsuz etkiledi. Almanya'da fabrika siparişleri Nisan ayında yüzde 1.9 geriledi.

İnşaat üretimi, Mart ayında yüzde 26 arttıktan sonra Nisan ayında yüzde 6 geriledi. Makinalar gibi yatırım mallarının üretimi yüzde 3.6 düşerken, enerji üretimi yüzde 2.4 arttı. Mart ayı sanayi üretimi büyümesi revize edilmeden önceki veri ile yüzde 2.8 artış göstermişti.


BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Haziran 2012 Çarşamba, 13:51 Misafir bu gidişle almanya ve italya dağılıp şehir devletleri sistemine geri dönecek...