Advertisement

AVRUPA’DAN SON BASKI

İspanyol bankalarının istediği yardımı alabilecek olmaları piyasa katılımcılarını mutlu etmiş durumda. Varlık fiyatları yukarı giderken risk algılaması da gevşiyor. Hafta sonu yapılan Avrupa Maliye Bakanları görüşmesinin ardından en çok 100 milyar euroya kadar yardımın İspanyol bankalarına aktarılacağı açıklandı. Yardımın boyutu şu an belirsiz olmakla beraber bugün gelecek olan IMF raporu bekleniyor. 19.4 milyar euro ihtiyacı olan Bankia hariç olmak üzere 40 milyar euro açığı olduğu speküle edilen bankacılık sisteminin 100 milyarlık bir kaynağa erişebilecek olması ilk bakışta yatırımcılar tarafından onaylandı. Euro / Dolar 1.2643’e yükselirken artış % 1 düzeyinde ve böylece geçen haftanın % 0.7’lik getirisini de aşmış durumda. Diğer yandan parite üzerine açılan spekülatif kısa pozisyonlar rekor seviyeye tırmanmış durumda ve 35.6 milyar dolarda. Kısa pozisyon bir varlığın değerini yitirerek fiyatında düşüş yaşanacağı beklentisi ile alınan pozisyona deniyor.

İspanya’ya aktarılacak fonun hangi kaynaklardan aktarılacağı henüz bilinmiyor. Geçici istikrar fonu EFSF’nin mi yoksa kalıcı istikrar mekanizması ESM’nin mi kreditör olarak belirleneceği izlenecek. Diğer yandan fon hangi cepheden gelirse gelsin İspanyol bilançosuna yazılacak. Borç / GSYİH oranı son okunan Bloomberg verisine göre % 68.5 olan ülkenin kurtarmanın büyüklüğüne göre kamu borcunun şişmesi öngörülüyor. Avrupa’da Yunanistan, İrlanda ve Portekiz’den sonra yardım alan 4. Ülke olan İspanya’dan maliye tedbirleri alması ise istenmiyor. Cuma günü 10 yıllık tahvilinin bileşik faizi % 6.21’e yükselen ülkenin vereceği faiz tepkisi mercek altında olacak. İspanyol Borsası IBEX ise haftanın son işlem gününde % 1.77 artış kaydetti. Haftaya bu haberlerle başlayan kıtanın diğer gündemi ise politika. Fransa’da Hollande güçlenmeye devam ederken son yapılan parlamento seçimlerinde de yerini sağlamlaştırdı. Asıl beklenen ise 17 Haziran’da yapılacak olan Yunanistan genel seçimleri olacak.

RİSK HER YERDE

Cuma günü ABD varlıkları psikolojideki değişime şahit olurken hisse senetleri de günü yükselerek tamamladılar. S&P 500 Endeksi % 0.81 artışla 1.325 puana çıkarken vadeli işlemlerde de % 1.23’lük ralli yaşanıyor. Asya tarafında da Çin haberleri  AB’nin ardından ikinci ilgi çeken konumunda. Yurt içine ilişkin açıklanan ekonomik veriler beklentilerin hafif altında kalırken faiz indirimi sonrasında  korkulan kadar sert düşüşler ise yaşanmadı. Mayıs ayı TÜFE’si % 3.2 beklenirken % 3 açıklandı ve faiz indirimine yer olduğu beklentilerini canlı tuttu. Sanayi üretimi ise % 10.8 beklenirken % 10.7 olarak kaydedildi. Perakende satışlarda da % 14.2’lik beklentiye karşın % 13.8’lik artış yaşandı. Yurt dışı ile olan işlerin kaydedildiği ithalat ve ihracat verileri ise beklentilerin çok üstünde gelirken ihracattaki yıllık artış % 7.1’lik beklentiye karşın % 15.3 olarka açıklandı. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi % 1.21 yükselirken MSCI Asya Endeksi % 1.8 primli. 10 Asya para biriminden oluşan ADXY Endeksi de % 0.25 prim ile yoluna devam ediyor. Japon Nikkei 225 Endeksi % 2.2 yukarıda. Dolar / Yen 79.65’te ve % 0.2 düşen yen Japon varlıklarına moral veriyor.

Emtiada ise tepki süreci devam etti. 24 ham maddeden oluşan S&P GSCI Emtia Endeksi % 1.6 artıda. Ucuzlayan petrol fiyatına Çin’in stok yaparak karşılık vermesi sonrasında Brent petrol varil başına % 2.a artışla 101.57 dolara tırmandı. ABD tipi ham petrol ise % 2.4 primli ve 86.11 dolardan alıcı buluyor. Değerli metallerde 81.8’e zayıflayan Dolar Endeksi sonrasında yükseliş yaşanırken spot altın % 0.5 yukarıda ve 1.600 dolar sınırı aşıldı. Gümüş, paladyum ve platin ise % 1.5 ve üzerinde prim yaparak altını da geride bırakıyorlar. CFTC verilerine göre yatırımcıların vadeli işlemlerdeki tarım sektörü uzun pozisyonlarını azalttıkları görülüyor. 11 tarım emtiasındaki alım yönündeki pozisyonlar % 20 azalışla Aralık ayı seviyesine inmiş durumda. Risk almak isteyen işlemcilerin alımlarıyla mısır ve buğday % 0.6 civarında yukarıdalar. Soyada ise Çin’in alımları ile yükseliş yaşanıyor ve stok etkisi soyayı % 0.86 yukaırda tutuyor. Çin’in beklenmedik şekilde ithalatını artırdığı bakırda ise ralli modu var. COMEX en yakın vadeli bakır kontratlarında % 2.74’lük yükseliş hakim.

YURT İÇİNDE ALIMLAR DEVAM EDİYOR

Ekonomideki dengelenme sürecinin devam ettiğine olan inancın sağlamlaşması ve TL’nin göreceli olarak daha kuvvetli kalabileceği yönündeki pozisyonların artmasıyla TL varlıklara ilgi devam ediyor. Banka hisseleri önderliğinde yükselen İMKB 100 Endeksi haftaya 57 binde bulunan 200 günlük ortalamasının üstünde başlayacak. Dolar / TL 1.8110’da ve Euro / TL 2.29’dan işlem görürken Sepet Kur 2.0505’te. Gösterge faiz haftaya % 9.14 bileşikten başlayacak. Geçen hafta devam eden alımların bu haftaya da sarkıp sarkmayacağı takip edilecek. Bugün açıklanacak Nisan ayı cari açık verisinin 5 milyar dolar olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Ekonomide dengelenme sürecinin sağlığı açısından izlenen verinin ayrıca da fonlama kompozisyonu incelenecek.

 

Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Haziran 2012 Pazartesi, 10:53 Misafir ispanyol bankalarının zorda olması ve bunun için ab'ye kurtarma başvurusu yapmasının nesi iyi haber anlamadım,demekki ispanyol hükümeti bankalarını krytarabilecek güce sahip değil ve yunanistan gibi yavaş yavaş batağa gidiyor,bunu sevinçle karşılayan piyasayı anlamak mümkün değil.demekki çıkış için her şey bahane.