Advertisement

Yatırımcıların İspanya'nın bankaları için kurtarmaya başvurmasının Avrupa'daki borç krizini gevşeteceğini speküle etmesi ve Çin'in beklenenin üzerinde gelen dış ticaret rakamları, Asya Borsalarını yukarı taşıdı. MSCI Asya Pasifik Endeksi son 10 haftanın en büyük kazancına işaret etti.

China Cosco Holdings Co., Çin'de artan ithalat ve ihracatın etkisiyle yüzde 5.8 değerlendi. Satışlarının yüzde 31'ini Avrupa'da gerçekleştiren fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc. yüzde 3.2 yükseldi. Yarı iletkenler için silikon levha üreten Sumco Corp., beklentinin üzerinde kâr açıklamasının ardından yüzde 14 artış kaydetti. Asya'daki volatilite endeksleri de geriledi.

Kurtarmanın, İspanyol bankalarından borç alan şirketlerin gerilemesini önleyeceğini belirten Mitsubishi UFJ Asset Management Co.'nun Tokyo'daki kıdemli stratejistlerinden Kiyoshi Ishigane, Çin'de de deniz aşırı taleplerin tahminlerin üzerinde olduğunu söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.7 kazançla 113.37 puana çıktı ve 27 Mart'tan bu yana en büyük sıçramasını kaydetti. Endekste düşüş kaydeden her hisseye karşılık 6 hisse değer kazandı. Asya Pasifik Endeksi, ABD, Avrupa ve Çin'de politika yapıcıların büyümeyi destekleyici adımlar atacaklarının sinyalini vermesi üzerine geçtiğimiz hafta son 6 haftanın ilk kazancına işaret etti.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.9 ve Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 1.5 artış kaydetti. Nikkei Volatilite Endeksi yüzde 7.7 ve Kospi 200 Volatilite Endeksi yüzde 4.2 düştü. Avustralya piyasaları tatil sebebiyle bugün kapalıydı.

Çin'in Şanghay Bileşik endeksi, ülkede enflasyonun Mayıs'ta son 2 yılın en düşük hızına gerilemesi, sanayi üretimi ve perakende satışlarının da beklentinin altında kalmasının hükümetin üzerindeki parasal gevşeme baskısını artırmasıyla yüzde 0.3 yükseldi. Hong Kong'daki Hang Seng Endeksi yüzde 2.1 artarken, HSI Volatilite Endeksi yüzde 6.8 düştü.