Advertisement

Çin'de ihracatların beklentinin 2 katı büyümesi ve İspanya'nın finansal kurtarması Asya paralarına değer kazandırdı. Malezya ringgiti son 6 haftanın en büyük rallisini kaydetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.7 yükselirken, Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi Nisan'dan bu yana ilk haftalık kazancına işaret etti. İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, ülkesinin bankaları kurtarmak için Euro Bölgesi hükümetlerinden 100 milyar euro istediğini açıkladı. Bu hafta Filipinler ve Endonezya'nın faizleri sabit tutma kararı alması beklenirken, verilerin de Hindistan ve Malezya'da fabrika üretiminin geri sıçradığına işaret edeceği tahmin ediliyor.

İspanya'nın kurtarma haberinin risk iştahını açtığını belirten Bangkok Bank Pcl'nin Döviz traderlarından Disawat Tiaowvanich, Çin'den haftasonu gelen verilerin de destekleyici olduğunu söyledi.

Ringgit, ABD doları karşısında yüzde 0.7 değerlenerek 3.1644 seviyesine çıktı. Güney Kore wonu yüzde 0.6 güçlenerek 1,168.40'tan ve Filipin pezosu da yüzde 0.6 primle 43.010'dan işlem gördü.

Yen hariç Asya'da en çok işlem gören 10 para biriminin hareketini izleyen Asya Dolar Endeksi, 1 Haziran'da 113.68 puana gerilemesinden bu yana yüzde 0.6 arttı. Endeksin 60 günlük volatilitesi yüzde 2.85'te seyrediyor.