Advertisement

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta düzenlenen 21. Dünya Ekonomi Forumu Asya 2012 toplantısından, Doğu Asya ekonomilerinin küresel ekonomik krize karşı direnç gösterebilmesi için finansal işbirliğini artırma yönünde ortak mesaj çıktı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı Naoyuki Shinohara, ''Doğu Asya'nın dünyanın geri kalanı ile güçlü tedarik bağları var. Sonuçta talep hala Asya'nın dışında yer alıyor. Bu yüzden Asya ekonomileri halinden memnun olmamalı, potansiyel şoklara hazır olmalı'' dedi.

Shinohara, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ile Japonya, Çin ve Güney Kore, 120 milyar dolarlık Döviz rezervi fonu oluşturarak 2010 yılında oluşturulan ''Chiang Mai Girişimi'' olarak bilinen ortak fonun, şoklar karşısında likidite sorunlarının çözümü için ''bölge ekonomilerinin krize karşı direncini artıracağını'' belirtti. 2012 yılı itibariyle toplam büyüklüğünün 240 milyar dolara ulaştığı tahmin edilen fonla ilgili olarak Shinohara, ''Chiang Mai Girişimi gibi yöntemlerle likidite sorunlarının çözümü yolunda Asya ekonomilerinin krize karşı direnci artacak'' dedi.-''Potansiyel şoklara hazır olalım''

Asya ekonomilerinin bugün krize karşı durumunu ''Eskisinden daha dirençli'' olarak nitelendiren Shinohara, buna rağmen ''Doğu Asya'nın dünyanın geri kalanı ile güçlü tedarik bağlarının olduğunu'' belirtti. Shinohara, ''Sonuçta talep hala Asya'nın dışında yer alıyor. Bu yüzden Asya ekonomileri halinden memnun olmamalı, potansiyel şoklara hazır olmalı'' ifadesini kullandı.

Shinohara, ''Eğer Avrupa'da gerilim varsa, bunun Doğu Asya'nın ticaretinde ve proje finansmanında büyük etkisi olacaktır'' dedi.

Dünya Ekonomi Forumu'nun yazılı açıklamasında,''Asya ekonomilerinin bugün eskisinden daha da dirençli olmasına rağmen,bu ekonomiler kendi aralarında işbirliğini derinleştirerek krize karşı tekil ve kolektif dayanıklılığı pekiştirmelidir'' denilirken, ''beklenmeyen ani şoklar karşısında'' kriz ortamına karşı dayanıklılığı artırabilmek için Asya ekonomilerinin iş dünyası ve hükümetler nezdinde işbirliği oluşturmasının önemi vurgulandı.

 

AA