Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki mali entegrasyonun sıkılaştırılması ve üye ülkeler arasındaki işbirliği adına sınırlardan vazgeçmenin ancak orta vadede olabileceğini söyleyen Avrupa Birliği Ekonomik ve Mali İşler Komiseri Olli Rehn, planın hızlı bir şekilde hayata geçirileceğini umutlarını da suya düşürdü.

Avrupa Merkez Bankası ve bazı Amerikan ve Avrupalı politika yapıcılar, euroyu denetim altında tutabilmek için euro ülkelerine daha fazla ekonomik entegrasyon çağrısında bulundu. Politika yapıcıların bu çağrısı Avrupa Komisyonu'nu ülke bütçelerinin kontrolünde daha fazla söz sahibi yapacak bir süreci kapsıyor.

Ancak Rehn, ülkelerin, ulusal özerkliklerinden vazgeçmesinin vakit alacağına dikkat çekerek, sürecin ümit edildiği hızda gerçekleşemeyeceğinin altını çizdi.

Strasbourg'da Avrupa Parlamentosu'na konuşan Rehn, daha fazla mal entegrasyonun, sınırlar ve egemenlikten daha büyük seviyelerde vazgeçilmesini gerektireceğini, bunun da ancak orta vadede olabileceğini söyledi.

Bölgenin engtegrasyonunun güçlenmesi, aynı zamanda ortak euro tahvilleri ihtimalini de artıracak. Ancak henüz bu ihtimal uzak görünüyor.

Euro Bölgesi'nin en güçlü ve en düşük borçlanma maliyetine sahip ekonomisi Almanya, ortak euro tahvillerinden en zararlı çıkacak ülke konumunda bulunuyor. Çünkü ortak tahvil çıkarılması, Almanya'nın daha fazla faiz ödemesi anlamına gelecek.

Rehn, ülke risklerinin paylaşılmasının, öncelikle daha sıkı mali entegrasyon gerektirdiği bir durumun yaşandığını söyledi.