Advertisement

IMF, Japon yeninin gereğinden fazla değerlendiğini ve merkez bankasının, daha uzun vadeli hazine tahvilleri ve özel sektör varlıkları gibi daha fazla parasal teşvik önlemlerini gözden geçirmesinin gerektiğini savundu.

Yenin geçtiğimiz yıl, güvenli varlık arayışıyla artan sermaye akışlarından ötürü değer kazandığının altını çizen IMF, yenin, orta vadede, olması gerekenin üzerinde fiyatlandığını belirtti.

Yatırımcıların Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişeleri Mart'ın  ortasından bu yana yeni, dolar karşısında yüzde 5 destekleyerek, Japon ihracatçıların karlarını tehdit ediyor. IMF, Japonya Merkez Bankası'nın, ülkenin 10 yılı aşkın süredir yaşadığı deflasyondan kurtulması için varlık alımlarını ciddi oranda artırmasının gerektiğini ifade etti.

Varlık alım programının, 2014 sonunda yüzde 1 enflasyona ulaşılması hedefinin ötesinde genişletilmesinin gerektiğini belirten IMF, düşük faiz beklentilerinin olduğu bir ortamda, bu tür bir genişlemenin, enflasyon beklentilerini de yükselteceğini söyledi.

Yen bugün Tokyo saati ile 12:46'da dolar karşısında 79.52'den işlem gördü. Nikkei 225 Endeksi, İspanyol tahvillerinin faizlerinin, endişeleri artırmasıyla yüzde 0.9 geriledi.