Advertisement

HABERTÜRK'ün Konsensus'a yaptırdığı geleneksel anketin sonuçları açıklandı.

Buna göre Konsensus’un yaptığı ankete katılan ve “Yeni Anayasa’ya ihtiyacımız var’’ diyenlerin oranı yüzde 61 çıkarken, başkanlık sistemi yüzde 69.3 ile halktan veto yedi.

HABERTÜRK’ün Konsensus’a yaptırdığı geleneksel anketin “Türkiye Gündemi Araştırması Haziran 2012- 4+4+4 ve Kürtaj’’ başlıklı araştırması yeni Anayasa konusu ve başkanlık sistemi tartışmalarını da mercek altına aldı. Konsensus bu çalışma için, 24 Mayıs-6 Haziran tarihleri arasında 81 ilin hem kentsel hem de kırsal kesiminden seçmen nüfusunu temsil etme yeteneğine sahip, 18 yaş üstü 749’u erkek, 751’i kadın, toplam 1500 kişiyle telefon anketi yöntemiyle görüştü.

‘Yeni Anayasa’ya ihtiyacımız var’

Araştırmaya katılanlara yöneltilen ‘’Sizce Türkiye’nin yeni bir Anayasa’ya ihtiyacı var mı?’’ sorusuna “Evet, var’’ diyenlerin oranı yüzde 61 çıkarken, “Hayır, yok’’ diyenler yüzde 39’da kaldı.

‘Demokrasi güvence altına alınsın’

Yeni Anayasa’da güvence altına alınması gereken ilk beş madde hangileri olmalı? Ankete katılanlara göre yeni Anayasa’da güvence altına alınması gereken ilk madde yüzde 30.1 ile demokrasi. İkinci sırada yüzde 24.5 ile ‘Laiklik’, üçüncü sırada ise yüzde 20.8 ile ‘Türkiye Cumhuriyeti Bayrağı’ yer alıyor. Peki Yeni Anayasa çalışmaları sonucuna ulaşacak mı? Bu soruya “Evet, ulaşacak’’ diyenlerin oranı yüzde 65.7 çıkarken, sonuca ulaşamayacağını düşünenlerin oranı yüzde 34.3 oldu.

Başkanlık sistemine veto

Konsensus, başkanlık tartışmasını da masaya yatırdı ve ankete katılanlara sordu: “Sizce Türkiye, parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçmeli mi?’’ Bu soruya “Başkanlık sistemine geçmemelidir’’ diyenlerin oranı yüzde 69.3 çıktı. “Başkanlık sistemine geçmelidir’’ diyenlerin oranı ise yüzde 30.7’de kaldı.

Sarıgül arayı açıyor

Konsensus, ankete katılanlara, “Siyasi görüşünüzden bağımsız, objektif düşündüğünüzde, Türk soluna en fazla yararının dokunacağını düşündüğünüz siyasetçi kimdir?’’ sorusunu yöneltti. Mart ayı anketine göre oy oranını 1.1 puan artıran Mustafa Sarıgül 29.5 ile ilk sıradaki yerini korudu. Sarıgül’ü yüzde 24.7 ile Kemal Kılıçdaroğlu takip ediyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Haziran 2012 Salı, 11:22 Misafir türkiyenin en başarılı belediye başkanı olan siyasi başarısını halktan alan bir siyasi lider için %29.5 az bile. geleceğin başbakanı olarak görmekten gurur duyacağımız biridir.
12 Haziran 2012 Salı, 11:21 Misafir bir ak partili olarak sarıgülün çalışmalarını yakından takip ediyorum. türk solunda, türkiyede her kesimde sevilen sayılan sevgisiyle ön plana çıkan ayrım yapmayan bir liderdir. başarılarının devamını dilerim
12 Haziran 2012 Salı, 11:19 Misafir sarıgül chp de yetişmiş chpnin değerlerine sahip çıkan sol sağ ayrımı yapmadan herkeze hizmet eden dürüst ve gerçekçi bir liderdir.