Advertisement

Gül: Kürt meselesiyle terör meselesi farklı

Gül: Kürt meselesiyle terör meselesi farklı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Dağlıca'da 8 askerimizin şehit olduğu saldırıyla ilgili olarak açıklama yaptı

20 Haziran 2012 Çarşamba, 16:43 Güncelleme: 20 Haziran 2012 Çarşamba, 16:44

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Dağlıca'da verilen şehitlerle ilgili olarak ''Dünkü olaylar çok tesadüfi olaylar değildir. Bölgedeki bütün gelişmeleri düşündüğümüzde, olup bitenlere baktığımızda bunların bir şekilde tezahürüdür. Ama sonuna kadar teröre taviz verilmeyecektir. Memlekette huzur, güven, istikrar ve devletin hakimiyeti Türkiye'nin her karış toprağında da hakim olacaktır'' dedi.

Dağlıca'daki şehitlerle ilgili bir soru üzerine Gül, tüm şehitlere rahmet, yaralılara acil şifa dileklerini dile getirerek, burada hain bir saldırı bulunduğunu söyledi.

Bir sızma neticesinde bu kadar bir kayıp verildiğini, ancak karşılığın hemen verildiğini ve püskürtüldüğü gibi birçok kişinin de zararsız hale getirildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Terörle hiçbir yere varılamaz. Terör yaparak 'devleti, milleti, Türk milletini diz çöktürüp, hizaya getirip acaba bir şeye zorlar mıyız' kafası çok büyük bir tarihi hatadır ve yanılgıdır. Bu şekilde hiçbir başarı mümkün olmayacaktır. Bunu hepsinin bilmesi gerekir. Kendi halkımızın sorunları konuşarak, kendi kendimize çözeceğimiz meselelerdir. Bu konularda birçok gelişmeler vardır. Dolayısıyla memlekette konuşulan Kürt meselesiyle terör meselesi birbirinden çok farklıdır. Teröristler, bunlar bugün başkasının aleti olur, yarın da başkasının aleti olur, dün de başkasının aletiydi. Bölgedeki, dünyadaki çeşitli gelişmeler her zaman bu tip kullanılmaya muhtaç insanları kullanacaklardır. Kullanırken de ortaya bir dava, ortaya bir sözüm ona ideal konacaktır. Ama hep sonunda ortaya çıkmıştır ki zaman zaman hep kullanılmışlardır. Bugün de aynı şekildedir. O bakımdan özellikle bölgedeki bütün vatandaşların, Kürt vatandaşların hepsi terörle ve teröristlerle aralarına çok kesin mesafe koymaları gerekir. Bunlar kendi meselelerimizin hallini de zorlaştıran meselelerdir. O bakımdan dünkü olaylar çok tesadüfi olaylar değildir. Bölgedeki bütün gelişmeleri düşündüğümüzde, olup bitenlere baktığımızda bunların bir şekilde tezahürüdür. Ama sonuna kadar teröre taviz verilmeyecektir. Memlekette huzur, güven, istikrar ve devletin hakimiyeti Türkiye'nin her karış toprağında da hakim olacaktır.''

BARZANİ: SAVAŞ DURMALI

Öte yandan Irak Kürt Bölgesel Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Hakkari'deki terör saldırısıyla ilgili, ''Ben en kısa zamanda bu savaşın durdurulmasını istiyorum. Ben bu olayı kınıyorum. Kesinlikle bir sonuca varacaklarını... Sadece neticede kanları dökülecektir. Birbirimize saygılı olmamız lazım'' dedi.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 96.114 -0,77
USD/TRY 5,8449 0,59
EUR/TRY 6,5724 0,44
EUR/USD 1,1245 -0,01
FAİZ 21,25 0,00
ALTIN/ONS 1.278,47 0,23
BRENT 73,86 2,63
© haberturk.com
Yukarı