TVRadyo

"Merkez'in kararları rahatlatacak"

"Merkez

EFG İstanbul Menkul Değerler Başekonomisti Haluk Bürümcekçi Merkez Bankası'nın kararlarının bankalarda bir rahatlamaya neden olacağını söyledi

21 Haziran 2012 Perşembe, 16:32 Güncelleme: 22 Haziran 2012 Cuma, 08:11

EFG İstanbul Menkul Değerler Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, Merkez Bankası Para Politikası (PPK) kararlarına ilişkin, ''Merkez Bankası kararları oldukça olumlu. Bu kararlarla bankalara yaklaşık 8 milyar TL civarında bir likidite sağlanmış olacak'' dedi.

Bürümcekçi, konuya ilişkin olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, kararların bankalarda bir rahatlama sağlayacağını söyledi.

Kararların olumlu olduğuna işaret eden Bürümcekçi, ''Bu kararlarla bankalara yaklaşık 8 milyar lira civarında bir likidite sağlanmış olacak'' dedi.

Merkez Bankası'nın kararlarını ''genişlemeci politika'' olarak gördüğünü belirten Bürümcekçi, ''TL'nin daha pahalı olduğu bir dönemde fonlama ve maliyet anlamında bir rahatlama yaratıyor. Bankacılık sektöründe likidite artacaktır. Merkez Bankası bankalara ortalama aylık 34 milyar lira gibi bir fonlama yapıyordu. Bu fonlama ihtiyacının temmuz ayına doğru 26 milyar lira seviyelerine ineceğini düşünüyorum'' dedi.

Bürümcekçi, bankaların daha önce munzam karşılık olarak gösterdikleri yaklaşık 8 milyar TL civarındaki likiditesi kendilerine kalacağını söyledi.

Haluk Bürümcekçi, küresel ekonomik göstergeler dikkate alındığında Merkez Bankası'nın kararlarının ''doğru kararlar'' olduğunu belirterek, ''Merkez Bankası yılın ilk yarısında oldukça sıkı bir para politikası uyguladı. Fonlama maliyetleri olukça yüksekti. Nisandan itibaren, daha iyi veriler gelmeye başladı. Petrol fiyatları düşüş gösterdi ve gıda fiyatları da iyi bir ilerleme seyrinde. Artık genel olarak Türkiye'de daha iyi bir görüntü var. Bu yüzden Merkez Bankası'nın biraz yumuşaması, genişlemeci olması oldukça doğal'' şeklinde konuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Haziran 2012 Perşembe, 22:22 Misafir herhalde bankalar için iyi,vatandaşa faydasını söylerseniz memnun olurum,pariteye göre vay halimize,brezilya bizden kötü durumda,battılar galiba,bizle karşılaştırıldığında-ayıptır,doğru insanlar aranıyor,eğer dövizler her zamanki gibi birilerine peşkeş çekiliyorsa hakkın gazabı üzerlerinde olsun,he he bu tür temennilerim hep tutar,şimdiden herkese geçmiş olsun,yahu ülkeyi hakkıyla yönetecek insanlar nirde,30-40 yıldır anası ağladı insanların-benim bildiğim-mutluysanız oyna devam...
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 97.988 1,94
USD/TRY 6,2907 1,46
EUR/TRY 7,3950 1,11
EUR/USD 1,1749 -0,24
FAİZ 25,40 0,32
ALTIN/ONS 1.200,04 -0,59
BRENT 78,80 0,13
Yukarı