Advertisement

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çarşamba günleri Bloomberg HT'de yayınlanan Ekoforum programına katıldı. Bakan Şimşek, piyasaların, Türkiye'nin kredi notunun üzerinde fiyatlandırıldığını ve Fitch Ratings'den gelecek bir not artırımının sürpriz olmayacağını ifade etti.

Türkiye'nin performansında en belirleyici konu bütçe disiplini olduğunu savunan Şimşek, "Borç dinamiklerinde kalıcı bir tahribat olmadığını kanıtladik. Türkiye'nin pozitif ayrışmasinin temelinde bütçe disiplini var. 2009'un başında aldığımız önlemlerle bütçe açığını düşürdük. Bütçe açığının, hedefin yarısında kalmasıyla güveni tazeledik" ifadelerini kullandı.

Şimşek, küresel kriz sonrasında Türkiye'nin en büyük çıpasının 'bütçe disiplini' olduğunun altını çizerek, bütçe konusunda ilk 6 ayda herhangi bir sorun olmadığını anlattı ve disiplin vurgusu yaptı.

Maliye Bakanı, Türkiye'nin 7-8 kademe notu yüksek ülkelerle ayni seviyelerde fiyatlandırıldığını ve borç ödeme kapasitesinin oldukça iyi olduğunu belirtti. Reyting kuruluşlarının AAA notu verdikleri ülkelerin battığını söyleyen Şimşek, şu an dünya ekonomisindeki en büyük eksikliğin "siyasi istikrar" olduğunu, şartların çok hızlı değişmesi hâlinde de Türkiye'nin ekonomiyi destekleyecek yeni manevra alanının bulunduğunu kaydetti.