Advertisement

AB zirvesinin öncesinde ABD'de konut satışları ve dayanıklı tüketim malları siparişlerinin beklentinin üzerinde gelmesi Asya Borsalarını destekledi.

Toyota Motor Corp. yüzde 2.3 değerlenerek Japon otomobil üreticilerine öncülük etti. Alışveriş merkezleri operatörü Daiei Inc., Japonya'unın perakende satışlarının Mayıs'ta beklentinin üzerinde gelmesiyle yüzde 5.2 primlendi. News Corp., bir kaynağın, şirketin yönetim kurulunun, şirketi TV ve yazılı basın olarak ayırma planını onayladığını söylemesinin ardından yüzde 3.1 değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 kazançla 115.18 puana yükseldi. Endekste düşüş kaydeden her 3 hisseye karşılık 5 hisse değerlendi. Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin tırmanmasıyla Çin ve ABD'nin yavaşladığına ilişkin endişelerin etkisiyle endeks, Şubat'ta kaydettiği bu yılın zirvesinden yüzde 12 aşağıda seyrediyor.

ABD ekonomisinin ufak ufak toparlandığını, dünkü ekonomik verilerin iyi olduğunu, bunun da piyasaları desteklediğini belirten Mizuho Asset Management Co.'nun analistlerinden Yoshihisa Okamoto, ABD konut piyasasına dair kaygıların azaldığını söyledi. Okamoto, ABD'nin faizleri düşürme çabalarının, konut taleplerini artırmadığına yönelik endişelerin de gevşemeye başlayabileceğini ifade etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bu yıl yüzde 0.2 yukarıda seyrederken, S&P 500 Endeksi yüzde 5.9 ve Stoxx Europe 500 Endeksi de yüzde 0.5 yukarıda seyrediyor. Asya borsalarındaki hisseler tahmini kazançlarının 11.7 katından fiyatlanıyor.