Advertisement

Altın fiyatları, bugün borç krizini görüşmek üzere toplanacak Avrupa liderler zirvesi öncesi yükselebilir ve Lehman Brothers Holdings Inc.'nin batmasından bu yana gösterdiği en keskin çeyrek dönem düşüşünü bir miktar daraltabilir.

Spot altın, erken saatlerde yüzde 0.3 kadar yükseldikten sonra, Singapur saati ile 12:22'de fazla değişiklik göstermeyerek ons başına 1,575.63 dolarda kaldı. Metal, yatırımcıların piyasa kargaşasını "hedge" etmek için altın yerine doları tercih etmeleri ile, 30 Mart'tan bu yana yüzde 5.6 kaybetti ve Eylül 2008'de sona eren üç aylık dönemden bu yana en hızlı çeyrek dönem düşüşünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Avrupalı liderler bugün Brüksel'de, beşinci ülke olarak en son Kıbrıs'ı da içine alan krizi bitirebilmek için 19'ncu kez biraraya geliyor. Liderler, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in İspanya ve İtalya'nın borçlanma maliyetlerini düşürmek için çıkarılması düşünülen ortak euro tahvilne yönelik muhalefetini keskinleştirmesi ile birlikte bölünmüş durumda.

Commonwealth Bank of Australia analisti Lachlan Shaw, "Eğer Avrupa borç krizi çözümsüz kalmaya devam ederse, daha az riskli varlıklara yönelik mevcut trend, altının lehine olmak üzere sürer" dedi ve "Çin'de ilave teşvik potansiyeli, Dövize 'hedge' anlamında, değerli metallerin çekiciliğini artırır" değerlendirmesinde bulundu.

China Securities Journal'de dün çıkan habere göre, Çin hükümeti daha istikrarlı bir büyüme sağlayabilmek için "daha proaktif" politikalar uygulayablir. Dolar bugün, ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişleri ve konut satışlarının beklenenden iyi çıkması sonrası Asya hisse senetlerine gelen alımların sürmesi ile birlikte, altı önemli para biriminden oluşan sepet karşısında yüzde 0.4 geriledi.

Ağustos vadeli altın kontratı Comex piyasasında yüzde 0.2 düşerek ons başına 1,575.90 dolara geriledi. Dolar Endeksi bu çeyrekte yüzde 4.2 yükselirken, 24 emtiayı içeren Standard & Poor’s GSCI Endeksi yüzde 16 kaybetti.


BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Haziran 2012 Perşembe, 18:21 Misafir ne toparlanması yaaa battıkçaa dahadaa batıyor bu altınn, insanları umutlandırmayınn boş yere