Advertisement

Petrol fiyatları New York'ta, dünyanın en büyük petrol kullanıcısı ABD'de ekonomik toparlanma ortamında, petrol talebinin artmakta olduğunu işaret eden verilerin desteği ile yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Petrol kontratları, dün son bir haftanın en yüksek seviyesinde kapatmasının ardından yüzde 0.6 yükseldiç ABD'de dayanıklı tüketim malları ve konut satışları Mayıs ayında beklenenden daha fazla artarken, benzin talebi geçen hafta artış gösterdi. Brent türü ham petrol Londra'da, Norveç'te enerji sektörü çalışanlarının emekli maaşları konusundaki anlaşmazlıktan dolayı ülke üretiminin yüzde 15 azalmasına neden olan grevi sonucu dördüncü günde de yükseldi.

Sydney'de emtia piyasaları bilgilendirme raporu Barratt’s Bulletin'in CEO'su Jonathan Barratt, "ABD'den bazı iyi veriler geliyor ve sanırım bu olumlu" dedi ve "Norveç'teki grev Brent petrolünde bir sıçrama getirdi. Bu bir endişe kaynağı ve ABD ve Avrupa petrollleri arasındaki fiyat farkını destekleyecek" değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos vadeli petrol kontratı Nymex elektronik işlemlerinde 49 sent yükselerek varil başına 80.70 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 13:23'te varil başına 80.55 dolar seviyesinde seyrediyordu. Kontrat dün yüzde 1.1 yükselerek varil başına 80.21 dolara kadar çıkmış ve 20 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyesini görmüştü. Fiyatlar bu çeyrekte yüzde 22 düştü ve 2008'in son çeyreğinden bu yana en kötü çeyrek dönemini geçiriyor.

Ağustos vadeli Brent türü petrolün varil fiyatı 5 sent yükselerek, Londra merkezli ICE piyasasında 93.55 dolara geldi. Avrupa gösterge petrolü Brent ile ABD göstergesi Nymex kontratı arasındaki fark, 22 Haziran'da, Norveç'teki grev başlamadan önceki seviyesi olan 11.22 dolardan 12.99 dolara çıktı. Brent petrol, bu çeyrekte yüzde 24 kaybetti ve bu kontrat da 2008'in son çeyreğinden bu yana en kötü performansını gösteriyor.