Advertisement

Avrupalı liderlerin Brüksel'de bölgedeki borç krizinin çözümünü görüşmek üzere bir araya gelmesi ve Asya Borsalarının rallisini 2. gününe de taşımasının ardından dolar, önemli paraların çoğunluğu karşısında değer kaybetti.

Yüksek getirili varlık taleplerinin canlanmasıyla Avustralya doları 3. gününde de yükseldi. Borç krizinin daha büyük ekonomilere sıçradığı endişeleriyle euro, yen karşısında Eylül'den bu yana en sert çeyrek dönem düşüşüne işaret etti. Önceki 2 günkü hazine ihalelerinde borçlanma maliyetlerinin tırmandığı İtalya bugün bir tahvil ihalesi daha düzenliyor.

Piyasaların risk iştahının açılmaya başladığını belirten IG Markets Securities Ltd.'ın analistlerinden Junichi Ishikawa, bunun doların zayıflamasına neden olduğunu söyledi.

Dolar, euro karşısında yüzde 0.4 kayıpla 1.2513 seviyesine gerilerken, yen karşısında da yüzde 0.4 zayıflayarak 79.72 düzeyine indi. Euro, yen karşısında büyük bir değişiklik kaydetmedi ve 99.36'dan işlem gördü. Avustralya doları yüzde 0.3 değer kazanarak 1.0114'e yükseldi.

Mart'ın sonundan bu yana euro, yen karşısında yüzde 10 ve dolar karşısında da yüzde 6.2 düşüş kaydetti. Bu yılın ilk yarısında dolar, yen karşısında yüzde 3.2 ve euro karşısında da yüzde 3.5 yukarıda seyrediyor.

Standard&Poor's 500 Endeksi'nin dünkü yüzde 0.9'luk yükselişinin ardından MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yüzde 1 kazanç sağladı.