Advertisement

Bakır fiyatları, ABD'de dün açıklanand ayanıklı tüketim malları ve konut satışları verilerinin beklenenden iyi çıkmasının ardından yükselişini dördüncü güne taşıdı. Diğer metaller de değer kazandı.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.5 yükselerek ton başına 7,444.50 dolara çıktı ve 21 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Metal Şanghay saati ile 13:25'te ton başına 7,422.25 dolara gelirken, bu çeyreği yüzde 12 kayıpla, Eylül ile biten çeyrekten bu yana en kötü performansla tamamlamaya hazırlanıyor.

Şanghay'da CIFCO Futures Co. analistlerinden Fang Junfeng, "Olumlu verilerden destek bulan bu sıçrama geçici olmalı" dedi ve "Avrupa'nın borç sorununa iyi bir çözüm bulunmadan ve Çin ekonomisinde kayda değer bir iyileşme olmadan, sıçrama uzun sürmeyecek" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'da Mayıs ayında, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre yüzde 0.5 artması beklenen dayanıklı tüketim malları siparişleri verisi, yüzde 1.1'lik artış gösterdi. Askıda konut satışlarını gösteren endeks ise yüzde 5.9 artarak, 101.1 ile son iki yılın zirvesini yakaladı ve yüzde 1.5 artış şeklindeki Bloomberg tahminini de aştı.

Dolar önemli para birimleri karşısında değer yitirdi ve Dolar Endeksi bugün yüzde 0.5 geriledi. Avrupalı liderler bugün Brüksel'dei Kıbrıs'ın kurtarılmasını onaylamak ve İspanya bankalarına yapılacak yardımların detaylarını görüşmek üzere biraraya geliyor.

Eylül vadeli bakır kontratı Comex piyasasında fazla değişmeyerek pound başına 3.3590 dolarda kaldı. Ekim vadeli bakır kontratı Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yüzde 0.7 yükselerek ton başına 54,100 yuana (8,505 dolar) ulaştı. Şanghay'da Changjiang Demir Dışı Metaller Piyasası'nda işlem gören spot bakır ile Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda en yakın vadeli bakır kontratı arasındaki fiyat farkı bugün ton başına 20 yuan oldu. Bu fark bu haftanın başında 300 yuanın üzerindeydi.

Fang, "200 ila 300 yuanlık yüksek prim, fiyatların son altı ayın en düşük seviyesine inmesinin ardından görülen satış isteksizliğinden kaynaklandı ve talepte iyileşmeyi yansıtmıyor" dedi ve "Etrafta çok fazla miktarda bakır var" değerlendirmesinde bulundu.

LME'de, aluminyum yüzde 0.3 yükselerek ton başına 1,877.25 dolara, çinko yüzde 1.3'lük yükselişle ton başına 1,778 dolara ve kurşun yüzde 0.8 tırmanarak ton başına 1,773.75 dolara çıkarken, nikel yüzde 0.3 primle ton başına 16,300 dolara geldi ve kalay fazla değişmeyerek ton başına 18,690 dolarda kaldı.