Advertisement

Euro Bölgesi'nde bir bankacılık birliği kurulması önerisine değinen yatırımcılar, borç krizi çözülmeden ve daha güçlü bir mali entegrasyon sağlanmadan, banka birliğinin, bölge bankalarının sorununu çözemeyeceğini söyledi.

Bankaların güvenini desteklemek üzere bugün ve yarın Brüksel'de bir araya gelecek olan AB yetkilileri, banka denetimlerinde işbirliği yapmak, ulusal mevduat garantilerini birleştirmek ve krizin çözümü planlarını tartışacak. Yatırımcılar, bankacılık birliğinin başarılı olması için öncelikle ortak euro tahvilinde ve borçların paylaşılmasında anlaşılmasının gerektiğini düşünüyor.

Bankacılık birlik tartışmasının "prematüre" olduğunu savunan Jupiter Fund Management Plc'nin Londra'daki fon yöneticilerinden Guy de Blonay, Avrupa'nın düzenli bir ülke tahvili piyasasını sağlamaya yönelik hamlelerde bulunmadığını, ülkelerin uygun oranlarda borçlanmasının gerektiğini söyledi.

1.2 trilyon dolarlık İspanyol, Portekiz, İtalyan ve İrlanda hazine tahvili yükü altında bulunan Avrupalı bankalar, euro krizinin etkisiyle artan kötü kredilerle mücadele ediyor. Ekonomilerin daralmasıyla, hükümetlerin borçlarını ödemedeki sıkıntıları, bölge bankalarının desteklenebileceklerine ilişkin endişeleri de tırmandırıyor.

Diğer yandan Almanya'nın ortak euro tahviline ve borç paylaşımına karşı çıkması, bankacılık birliğinin ölü doğan bir kriz silahı olmasına neden olabilir.