Advertisement

Negatif faiz oranları konusunda değerlendirme yapan İsviçre Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jean-Pierre Danthine, hiçbir önlemi dışarda tutmadıklarını, şartlar gerektirirse, bu araçtan da yararlanılabileceğini belirtti.

İsviçre hükümeti, Euro Bölgesi'ndeki çalkantıların tırmanması hâlinde negatif faiz oranları ve frankı zayıflatacak sermaye kontrolleri gibi acil durum önlemleri uygulayabileceklerini söyledi. Mayıs sonunda Döviz varlıklarının rekor seviyeye çıkmasının ardından Danthine, İsviçre Merkez Bankası'nın (SNB) Frank/Euro paritesindeki 1.20 tavan seviyesini korumak için "sınırsız" kaynaklarının olduğunu ifade etti.

Küresel kriz döneminde sığınılacak liman olarak görülen İsviçre frankı bugün 1.2012'den işlem görüyor. SNB, Euro Bölgesi'ndeki krizin, yatırımcıları frank almaya teşvik ederek, frankı, euro ile parite seviyesine itmesinin ardından geçtiğimiz Eylül'de franka tavan seviyesi getirmişti.

İsveç Merkez Bankası da Temmuz 2009'da politika faizini ve bankaların mevduat faizini 25'er baz puan düşürerek eksi yüzde 0.25'e düşürmüştü.